İşsizliği bitirmek için bir Türkiye daha lazım

Bir kişilik iş yaratmak için 272 bin lira yatırım yapmak gerekiyor

30 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

Hazine verileri gösterdi

Türkiye’de bir kişilik iş yaratma maliyetinin 272 bin lira olduğu, işsizliğin sona ermesi için bir milli gelir kadar yatırım gerektiği düşünülüyor. Hazine Müsteşarlığı, bu yılın ilk 9 ayında, teşvik belgesine bağlanan, 8 milyar 375 milyon lira tutarında 794 yatırım projesinin onaylandığını bildirdi.

Bu projelerin 30 bin 789 kişilik istihdam yaratacağı bildirildi. Buna göre, yaratılacak her bir kişilik istihdam için ortalama 272 bin lira yatırım bildirildi.

Milli gelir kadar yatırım

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin işsiz ordusu 3 milyon 429 bin kişiden oluşuyor. Bu rakam Hazine’nin verileriyle birleştirildiğinde, işsiz ordusunun tamamını istihdama katmak için, 932.7 milyar lira yatırım gerektiği ortaya çıkıyor.

Orta Vadeli Program’da bu yıl için tahmin edilen milli gelir düzeyi 947 milyar lira. Yani Türkiye’nin işsizliği kökten bitirmesi için milli gelirinin yüzde 99’u kadar yatırıma ihtiyacı var.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.