İştahsız çocuklar için beslenme önerileri

İştahsız çocuklar için beslenme önerileri

İştahsız çocukların beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri Diyetisyen Dilan Dalgıç anlatıyor...

21 Eylül 2018, Cuma 10:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İştahsızlığın çocukların büyüme ve gelişmesini olumsuz etkilememesi adına dikkat edeceğiniz noktaları şöyle sıralayabiliriz:

1-   Gün boyunca en çok tükettiği gıdayı keşfedin. Özellikle protein içeriği yüksek süt, yoğurt et gibi doyurucu gıdaları gereğinden fazla tüketmek çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir. Böyle bir durumda bu gıdanın miktarını azaltarak ya da ana öğünlerden çıkararak büyümesi için gerekli diğer besin öğelerini de tüketmesini sağlayabilirsiniz.

2-   Yemek gereçlerini ve porsiyonlarını küçültün. Çok büyük / dolu tabaklar, büyük çatal- kaşıkla servis edilen yemekler çocuklarda iştahsızlığa yol açabilir. O yüzden onlara uygun yemek gereçlerinde, tüketebileceği miktar kadar servis etmek iştahlarını artıracaktır.

3-   Yemek sırasında sıvı tüketilmemeli. Özellikle çorbayla yemeğe başlamak ya da yemek sırasında cacık, ayran, yoğurt, su gibi gıdaların tüketimi doygunluk hissinin çabuk oluşmasına neden olup iştahının azalmasına yol açabilir.

Öğünlerin içeriğini zenginleştirin. Tüm bunlara rağmen herhangi bir değişiklik olmuyorsa büyüme ve gelişmenin olumsuz etkilenmemesi için besin değeri daha yüksek gıdalar hazırlamalısınız. Örneğin daha fazla yumurta eklenmiş köfte / kek ya da bol kıymalı/ yoğurtlu / sebzeli makarna yaparak aynı yemeğin kalori, protein ve diğer besin öğesi içeriğini artırabilirsiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkinin başında asla yapmamamız gereken 10 hata