İstanbul bayram namazı saat kaçta? 2018 Ramazan Bayramı namaz saatleri

İstanbullular yarın sabah bayram namazını eda etmek için camilere akın edecekler. 15 milyonluk nüfusuyla Türkiye'nin yüzde 18'ini oluşturan İstanbul'da vatandaşlar, bayram namazının saat kaçta kılınacağını merak ederek 2018 Ramazan Bayramı namaz saatlerini aratıyorlar. İşte İstanbul bayram namazı vakti...

14 Haziran 2018, Perşembe 17:52
A A

Ramazan Bayramı coşkusu tüm yurda yayılmış vaziyette... 15 milyonluk nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık ili olan İstanbul'da yarın Müslüman vatandaşlar bayram namazını kılmak için sabahın ilk saatlerinde kalkacaklar ve camilere gidecekler. İstanbul'da Ramazan Bayramı namaz saatini merak edenler "İstanbul bayram namazı saat kaçta?" diye sormaya başladılar. İşte İşte İstanbul bayram namazı vakti...

İSTANBUL'DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Diyanetin belirlediği namaz saatlerine göre İstanbul'da bayram namazı saat 06.17'de kılınacak. Diğer illerimizdeki bayram namazı saatlerini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayıp, yaşadığınız ili seçip namaz vakitlerini öğrenebilirsiniz.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

2 rekat olan Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Ramazan Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir. İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını tekrarlar. Sonrasında imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de onu takip eder. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynı şeyi yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Bu rekat imamla birlikte rükû ve secde edilirek bitirilir.İlk rekatın ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de bunu tekrarlar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir. Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de üretilmiştir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.