İstanbul'da Azerbaycan Müzik Şöleni

Azerbaycan Müzik Şöleni, üç gün boyunca İstanbullulara alışılmadık bir müzik ziyafeti sunacak. Azerbaycan’ın ünlü sanatçıları, ülkelerinde popüler olan yerli klasik, muğam ve etno-caz’ın en güzel örneklerini sergileyecek. Konserler; 25 Nisan, 28 Nisan ve 2 Mayıs’ta, Beyoğlu’nda Grand Pera’da gerçekleşecek

18 Nisan 2018, Çarşamba 15:16
A A
İstanbul'da Azerbaycan Müzik Şöleni
İstanbul, Azerbaycan’ın geleneksel müzik türlerinin sunulacağı bir şölene ev sahipliği yapacak. 25 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek “Azerbaycan Müzik Şöleni”nde Azerbaycan’ın folklorik ritimlerini taşıyan ve kökleri çok eskilere dayanan Muğam başta olmak üzere Yerli Klasik ve Etno Caz’ın en güzel örnekleri sunulacak.

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği tarafından düzenlenen bu dopdolu müzik şölenindeki tüm konserler Azerbaycan’dan gelecek sanatçılar tarafından icra edilecek. Etkinlikler 25 Nisan tarihinde Beyoğlu Grand Pera Cercle d’Orient Salonu’nda Yerli Klasik Gecesi ile başlayacak.

Azerbaycan müziğinin dünya genelindeki başarılı temsilcileri Samir Caferov, Afaq Abbasova ve Nergiz Aliyeva, en popüler parçalarını seslendirecek.


MUĞAM’IN BÜYÜLÜ NAMELERİ


Azerbaycan’ın “Milli Müziği” olarak kabul edilen Muğam ise 28 Nisan gecesi Grand Pera Tiyatro Salonu’nda müzikseverleri ağırlayacak. Muğam denince ilk akla gelen isimlerden; Sahib Paşazade, Sebuhi İbayev ve Nigar Şabanova, Muğam’ın önemli enstrümanlarından tar, kemençe, ut, balaban, nağara, tütek, kaval ve keman eşliğinde konuklara enfes bir müzik ziyafeti sunacak.


ETNO - CAZ GECESİ


Biletleri Biletix’te satılan ve elde edilecek gelirin tamamının “Barış İçin Müzik Vakfı”na bağışlanacağı Azerbaycan Müzik Şöleni, 2 Mayıs’ta Etno Caz Gecesi ile final yapacak. Azerbaycan müziğinde önemli bir yeri olan caz, Grand Pera Tiyatro Salonu’nda farklı sanatçı ve topluluklar tarafından sunulacak. Azerbaycan’ın milli enstrümanlarıyla geleneksel cazı harmanlayan Elçin Şirinov, Enver Sadıqov ve Arslan Növresli, topluluklarıyla birlikte konukları şaşırtacak performanslara imza atacak.
 

SEN DE AZERBAYCAN’I GÖR


“İki devlet, tek millet” anlayışıyla köklü bağlarla birbirine bağlı olan Azerbaycan ve Türkiye’nin pek çok ortak noktası var. Müziğin de bunların başında geldiğini belirten Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, Azerbaycan Müzik Şöleni’nin de bu duygular ile gerçekleştirileceğini söyledi. Azerbaycan’ın Türkiye’de tanınması için farklı etkinlikler yaptıklarını ve Türkiye’deki kardeşlerine “Sen de Azerbaycan’ı gör dediklerini belirten Nurlana Çakmak, “Müzik, toplumları ortak noktada buluşturan önemli bir sanattır. Biz de Türkiye ile Azerbaycan arasında bir müzik köprüsü kurmak istedik. Bunun ilk adımını da bu şölen ile atıyoruz. Türk kardeşlerimizi müziğimizin büyülü ritimlerini dinlemeye davet ediyoruz” dedi.

Azerbaycan Müzik Şöleni Konser takvimi:

25 Nisan Çarşamba Yerli Klasik Gecesi Saat: 20.30

Samir Caferov
Afaq Abbasova
Nergiz Aliyeva

28 Nisan Cumartesi Muğam Gecesi Saat: 20.30

Sahib Paşazade
Sebuhi İbayev
Nigar Şabanova

2 Mayıs Çarşamba Etno - Caz Gecesi Saat: 20.30

Elçin Şirinov Quartet
Enver Sadıqov ve Topluluğu
Arslan Növresli ve Topluluğu
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.