İstanbul'daki özel hastane ücretsiz aşıdan 335 TL aldı!

İstanbul’da 1 yaşındaki bebeğine özel bir hastanede zorunlu kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği aşısı yaptıran anne, kendisinden 335 TL ücret alındığını iddia etti. Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner  ise “Aşılar ücretsiz uygulanmaktadır” uyarısında bulundu

22 Temmuz 2017, Cumartesi 09:53
A A
İstanbul'daki özel hastane ücretsiz aşıdan 335 TL aldı!
İstanbul Avcılar’da oturan 28 yaşındaki P.B., oğlunun rutin kontrolü için gittiği özel hastanede zorunlu 1 yaş aşılarını da yaptırmak isteyince hastane devletin ücretsiz dağıttığı aşılar için ücret talep etti.

Habertürk gazetesinden Öznur Karslı'nın haberine göre genç anne kızamık, kızamıkçık ve suçiçeği aşısı olmak üzere 3 aşı için hastaneye 335 TL ödedi. Hastane genç kadının tepkisiyle karşılaşınca ücretin iade edileceğini söylese de anneye detaylı fatura verilmedi. Para iadesi sözü alan anne, uzun süre söz konusu hastaneden bir yanıt alamadı.

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ UYARDI

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner, ebeveynleri “Aşı taahhütnamesini imzalayan özel ve devlet hastanelerine aşılar tarafımızdan ücretsiz olarak veriliyor ve bu aşılar ücretsiz olarak uygulanıyıor. Bu konuda sorun yaşayan vatandaşlarımız detaylı faturaları ile İl Sağlık Müdürlüğü ile Alo 184 SABİM hattına başvurabilir. Aşılar ASM’lerde de ücretsiz olarak yaptırılabilir. Çocukların ailelerinden, yaptırdıkları aşıları aile hekimlerine bildirmelerini istiyoruz” diye uyardı.
Türkiye'de her çocuğun Sağlık Bakanlığı takviminde yer alan tüm aşıları ücretsiz yapılıyor. Aşı takviminde, doğumdan ilköğretim 8’inci sınıfa kadar yapılan zorunlu çocukluk dönemi aşıları arasında Hepatit B, verem, Dabt-İPA-Hib, prönomokok, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, erişkin tipi difteri, tetanoz, suçiçeği A ile hepatit A aşısı yer alıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Düzenli Chia tohumu tüketirseniz...