İstanbul ile Kyoto arasında işbirliği protokolü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Japonya'nın Kyoto şehri arasında bilim, sanayi, çevre, kültür, sanat ve turizm alanlarını kapsayan işbirliği protokolü imzalandı

A A
İstanbul ile Kyoto arasında işbirliği protokolü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane’deki belediye sarayında düzenlenen imza törenine,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Japonya’nın İstanbul Başkonsolosu Keiji Fukuda, Türk ve Japon bürokratlar ile  akademisyenler katıldı.

Törende konuşan Ahmet Selamet, Türkiye’nin ve İstanbul’un Japonya ile dostluğunun çok uzun yıllara dayandığını kaydederek, Türk milletinin Japonları; çalışkan, disiplinli, ahlaklı, fedakar, feragat sahibi ve kahraman ruhlu bir millet olarak tanıdığını kaydetti.

Selamet, İstanbul ve Kyoto şehirleri arasındaki dostluk ve işbirliğinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle devam etti: "Kyoto ile imzaladığımız işbirliği protokolü sürdürülebilir ve barışçıl kalkınmaya katkı sağlayacak, ayrıca kültürler arası diyaloğu geliştirecektir. Bu çerçevede eğitim ve sanayi-hükümet-akademi işbirliği alanlarında projeler yapılacak.

Kültür, turizm, altyapı, çevrenin korunması ve toplu ulaşım alanlarında bilgi ve deneyimler aktarılacak. Üniversiteler arasındaki işbirliği kuvvetlendirilecek. Fuar, sergi ve festivaller yoluyla tanıtımlar yapılacak. Bilimsel konferanslar, seminerler ve inceleme gezileri düzenlenecek. Ticari kurumlar arasında işbirliği başlatılacak. Uzman ve personel değişiminde bulunulacak.

Protokol, sadece iki şehrin ilişkilerini geliştirmeyecek, aynı zamanda dost Japon ve Türk halkları arasındaki sevgi ve güven bağlarını daha da artıracak."

Kyoto Belediye Başkanı Kadokawa Kyoto Belediye Başkanı Kadokawa da Türkiye ile dost ve kardeş ülke olmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, protokolü önemli gördükleri için çok sayıda akademisyen ve bürokratla İstanbul’a geldiklerini söyledi.

"Bugün kardeşliğimizde yeni bir sayfa açılacaktır" diyen Kadokawa, Türkiye’nin yaklaşık 30 yıl önce İran’da savaş ortamında kalan 200’den fazla Japonu cesaretle kurtardığını, 2 yıl önce yaşadıkları deprem ve tsunamide de Türkiye’den çok büyük destek birlikleri geldiğini hatırlattı. Kadokawa, "Japon halkı sizlere teşekkür ediyor. Türkiye’nin Japonya’nın gerçek dostu ve kardeşi olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Kyoto Belediyesi olarak kültürler arası işbirliğinin gelişmesine büyük önem veriyoruz.

Bu işbirliği protokolünün her iki şehir için iyi sonuçlanmasını diliyoruz ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Kyoto’ya bekliyoruz" şeklinde konuştu. Törende konuşmaların ardından İstanbul-Kyoto İşbirliği Protokolü, Ahmet Selamet ve Daisaku Kadokawa tarafından imzalandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kadınlar savaş gemisinde