İstanbul semalarında tarihi anlar... Türk Yıldızları, THY uçağı ve F-16 birlikte uçtu

Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST’te tarihi anlar yaşandı. Türk Hava Yolları (THY)’nın filosundaki en büyük uçaklardan Boeing 777 ile Türk Hava Kuvvetleri akrobasi takımı Türk Yıldızları, nefes kesen bir gösteri yaptı. THY uçağının sağında ve solunda yer alan Türk Yıldızları’na ait NF-5 uçakları ’kol uçuşu’ olarak adlandırılan gösteri uçuşuyla TEKNOFEST’teki ziyaretçileri selamladı

21 Eylül 2018, Cuma 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

TEKNOFEST kapsamında gerçekleşen tarihi uçuş için ilk olarak saat 15.35 sıralarında THY’nin Boeing-777 uçağı İstanbul Yeni Havalimanı semalarında görüldü.

Pisti pas geçen THY uçağına daha sonra Türk Yıldızları’nın NF-5 uçakları sağ ve sol kolda toplanarak eşlik etti. Daha sonra uçaklar, 'kol uçuşu' denilen gösteri uçuşuyla seyircileri selamladı.

İlk geçişte Türk Yıldızları, THY uçağının arkasında kaldı. İkinci geçişte ise NF5’ler, uçağın sağında ve solunda 3’erli formasyona geçerek seyircileri ikinci kez selamladı. 

Havadaki bu gösteri uçuşu, TEKNOFEST alanındaki binlerce ziyaretçi tarafından soluksuz izlendi.


Daha sonra uçaklar, İstanbul Yeni Havalimanı’ndan ayrılarak gösteriye İstanbul Boğazı üzerinde devam etti.

Saat 16.00 sıralarında boğaza giriş yapan uçaklar, bu kez İstanbul Boğazı’nı selamladı.

Kol uçuşuna bir adet F16’da eşlik ederek tarihi anları kamera ile kaydetti.

Askerî pilotlar kol uçuşunu, ortak savunma ve ateş gücünün konsantrasyonu amacıyla kullanır. Sivil havacılıkta kol uçuşu gösteri amaçlı veya hobi amaçlı gerçekleştirilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evrende yalnız değiliz