İstanbul trafiği yarından sonra rahatlayacak

Okulların yarın yaz tatiline girmesiyle vatandaşların şehir dışına çıkması ve okul servislerinin trafikten çekilmesi, İstanbul'un trafiğini de rahatlatacak.

11 Haziran 2015, Perşembe 12:25
A A
İstanbul trafiği yarından sonra rahatlayacak

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mühendislik Fakültesi Ulaştırma  Mühendisliği Bölümü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, İstanbul'da trafiğin 2014-2015 eğitim-öğretim döneminin yarın  sona ermesiyle rahatlayacağını söyledi. 

Trafiğin azalmasına hem şehir dışına çıkacak vatandaşların hem de  trafikten çekilecek servis araçlarının katkı sağlayacağını belirten Ilıcalı,  İstanbul'daki 50 bin servis aracının 17 bininin okul servisi olarak çalıştığını  kaydetti. 

Prof. Dr. Ilıcalı, "Servis araçlarının gün içerisinde gidiş gelişleri  oluyor. Ayrıca park ihtiyaçlarını genelde yol kenarlarına yaparak, bir şeridi  kapatıyorlar. Bu nedenle bu araçlar hem dururken hem hareketliyken şehir  trafiğini ciddi manada etkiliyor. Bu araçların, eğitim döneminin sona ermesiyle  trafikten çekilmesi, belli bir süre de olsa şehir trafiğini olumlu etkileyecek"  diye konuştu. 

BU YIL DAHA AZ RAHATLAMA OLACAK

 İstanbul'da kayıtlı 1,5-2 milyon aracın en az yarısının seyir halinde  olduğunu vurgulayan Ilıcalı, şu bilgileri verdi: 

"Yazın araç sayısında yüzde 25 azalma gerçekleşir. Zaten şu anda bile  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi kameralarına bakıldığında,  trafikte bir seyrelmenin olduğu görülebiliyor. Bu seyrelme, okulların tatil  edilmesinin ardından, bir hafta boyunca artarak devam edecek. Ama bir sorun var.  İstanbullular bu keyfi, bu yıl tam olarak yaşayamayacak. Çünkü ramazan tam yaz  ortasına denk geliyor. İstanbul inanç turizmi açısından önemli bir şehir olduğu  için ramazanda çok sayıda insan geliyor. Bunların büyük bölümü kendi araçlarıyla  geliyor. Bu nedenle her yıl yaz aylarında trafikte yaşanan rahatlamada, bu yıl  bir azalma görülebilir." 

KALICI ÇÖZÜMLER GEREKLİ

Toplu taşıma araçlarının seferlerinde bir değişiklik beklemediğini  kaydeden Ilıcalı, çünkü bu seferlerin zaten ulaşım taleplerine göre ayarlandığını  söyledi. 

 İstanbul'da insanların trafikte yaşadıkları mevsimlik rahatlamanın  kalıcı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Ilıcalı, şöyle devam etti: 

"Bu nedenle geleceğe dair trafik yatırımlarının aksatılmaması gerekir.  Şu anda seçimden yeni çıkan ülkede vatandaşlar bir koalisyona 'evet' dedi.  İstanbul'un 2019 sonrası 430, 2023 sonrasında ise 776 kilometre raylı sisteme  ihtiyacı var. Bu nedenle koalisyonu kim kurarsa kursun, bunu öncelik olarak  görmeli. İstanbul'un gelecekte trafiğin durma noktasına gelmemesi için bu tür  yatırımlar şart. Türkiye'nin ve İstanbul'un uluslararası unvanını koruması buna  bağlı. Bu ana reçete sağlanmadıkça, yaz aylarında bu kadar araç azalmış ya da  artmış bunlarla olmaz. Bu nedenle siyasal destek çok önemli, hükümette kim olursa  olsun bunu göz önünde bulundurması lazım." 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.