İstanbul'un göbeğindeki dev proje ikinci kez durduruldu!

İstanbul'un göbeğindeki  dev proje ikinci kez durduruldu!

Şişli Belediyesi, İstanbul Şişli’de yapımı süren 37 katlı 4 gökdelenin inşaat sürecinin ikinci kez durdurulduğunu açıkladı

08 Aralık 2016, Perşembe 19:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İstanbul Şişli'de 37 katlı 4 gökdeleden oluşan proje ikinci kez durduruldu. Şişli Belediyesinden yapılan açıklamada, Şişli Endüstri Meslek Lisesinin de üzerinde bulunduğu, Kaptanpaşa Mahallesi’nde yer alan 65 dönümlük arazinin, azınlık vakıflarına ait malların iadesine ilişkin kararnameyle Bulgar Ortodoks Eksarhlığı Vakfı’na verildiği hatırlatıldı.
 

PROJENİN DURDURULMASI İSTENDİ


Şişli bölgesinden sorumlu olan 2 No'lu Koruma Kurulu verdiği kararla '1762 ada, 3 parselde ve çevredeki taşınmazlarda gerekli can, mal ve emniyet tedbirlerinin ivedilikle alınması, bahsi geçen alanda yapılan izinsiz inşai/fiziki müdahalenin durdurulması ve önlenmesi, KUDEB uzamanlarınca yapılan inceleme, rapor ve belgeler ile projeyle ilgili dökümanların müdürlüklerine gönderilmesini" talep etti.
 

'ARAZİNİ İMAR PLANI SINIRSIZ KAT İZNİ İLE ÇIKTI'


Bulgar Ortodoks Eksarhlığı Vakfı'nın yüzde 50 kat karşılığı bir inşaat firmasıyla anlaştığı aktarılan açıklamada, "Arazinin imar planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ’sınırsız kat izni’ ile çıktı. Plan, açılan davalar üzerine iptal edildi. Ancak bakanlık 2014’te hazırladığı yeni planla arazinin 36 bin metrekaresine imar izni verdi." denildi.
 

İKİNCİ KEZ DURDURMA KARARI ÇIKTI


Açıklamada, izin verilen alanda belediyenin hizmet binasının üçte birinin bulunduğu gerekçesiyle bakanlık aleyhine 16 ayrı dava açıldığı ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi: "Bütün bu gelişmeler yaşanırken firma inşaata başladı ve Şişli gibi yeşili az bir ilçede 200’e yakın yetişmiş ağaç söküldü. Yeşil alan olan yerler ise hafriyat alanına dönüştürüldü. Belediye, elinde konuyla ilgili herhangi bir proje bulunmadığını gerekçe göstererek, 24 Kasım’da inşaatı durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ertesi gün imara ilişkin her türlü işlem yetkisinin kendilerine ait olduğunu belirtip, inşaat faaliyetinin durdurulma işleminin kaldırılmasını istedi. Proje kaldığı yerden devam ederken bu kez konu Şişli Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına aktarıldı. Çünkü projeye komşu olan parsel, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescilli bir yer. Kültür ve Turizm Bakanlığı da belediyenin yazısına cevaben, ilgili alandaki ve çevredeki taşınmazlarda gerekli can, mal ve emniyet tedbirlerinin ivedilikle alınması, bahsi geçen alanda yapılan izinsiz inşai/fiziki müdahalenin durdurulması ve önlenmesi, KUDEB uzmanlarınca yapılan inceleme, rapor ve belgelerle projeyle ilgili tüm dokümanların müdürlüklerine gönderilmesini talep etti." Açıklamada, Şişli Belediyesi zabıta ekiplerinin, bunun üzerine inşaatı ikinci kez durdurduğu bildirildi.  

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Çavuşoğlu: Yunan gazetesi çok alçakça bir manşet attı