İstanbul Üniversitesi 92 yıl sonra Türk müziğine kapılarını açtı

Dar'ül-elhan'ın (Melodievi) kapatılmasından 92 yıl sonra İstanbul Üniversitesi, Türk Müziği Ana Sanat Dalı ile kapılarını yeniden Türk müziğine açtı. Prof.Dr. Armağan Elçi, Türk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanlığı'na getirildi. Bu dala ilk öğrenciler 2019-2020 öğretim yılı eylül ayında alınacak

10 Ekim 2018, Çarşamba 10:15 Son Güncelleme:
A A
İstanbul Üniversitesi 92 yıl sonra Türk müziğine kapılarını açtı

Osmanlıdan Cumhuriyet'e geçişteki ilk ve tek resmi müzik okulu konumunda olan İstanbul Üniversitesi'ndeki (İÜ) konservatuvarın kökeni 'Darülelhan´' (Melodievi) yeniden hayat buluyor.

Prof.Dr. Armağan Elçi yaptığı açıklamada, "Müzik bölümüne bağlı Türk Müziği Ana Sanat Dalı'nda 3 arkadaş bu bölümde hizmet vermeye başladık. Bundan da onur ve gurur duyuyoruz. Çok önemli bir görevle birlikteyiz. 2019-2020 öğretim yılı eylül ayında ilk öğrencilerimizi alacağız. Bunun hem heyecanı hem de hazırlıkları içerisindeyiz. Türk Sanat ve Türk Halk Müziği çerçevesinde öğrencilerimizi bölümümüze bekliyoruz" dedi.

Aynı bölümde görev alan öğretim üyelerinden Dr. Yusuf Benli de İÜ'nün tarihi misyonuna uygun olarak Türk Müziği Ana Sanat Dalı’nın neredeyse 100 yıl sonra yeniden açılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Dr. Yusuf Benli şöyle dedi:

'DÜNYAYA AKTARMAK VE TAŞIMAK GEREKİYOR'

"Türk Müziği zengin melodik, ritmik yapısıyla ve özellikle de felsefi boyutu ile hümanizmasıyla çok önemli. Bu nedenle vizyon ve misyonumuz son derece önemli. Uygarlığın beşiği Anadolu topraklarındaki yaşamış pek çok medeniyetin kültürlerinin de bileşkesi olan müziğini İÜ'nün tarihi misyonuna yakışır biçimde yeniden dünyaya aktarmak ve taşımak gerekiyor. Bu anlamda üzerimizde çok ciddi bir görev düştüğünü düşünüyorum. Anadolu toprakları ve bizim ulusal müziğimizi dünyaya tanıtmak için gerçekten çok heyecanlıyız. Bu misyonun bize gelmesinden de onur duyuyoruz."

'ÇOK MUTLUYUZ, HEYECANLIYIZ'

Dr. Seda Düzyol Yılmaz da Türk Müziği Ana Sanat Dalı'nın açılması nedeniyle çok heyecanlı olduklarını anlatırken "Dar'ül-elhan'ın tekrardan, yeniden yaşatılması bizim için onur verici. Nice sanatçılar yetiştireceğiz burada. Bölümümüz adına gerçekten gurur verici. Türkiye'deki konservatuarlar da hepsi ayrı bir değer. Ama biz İÜ çatısı altında kıymetli öğrenciler yetiştireceğimiz için çok mutluyuz, heyecanlıyız" diye konuştu.

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Aynı ağaçta hem yeşil hem kırmızı elma yetiştirdi