İstanbul’a yakın günübirlik keşif rehberleri

Şehir hayatının keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşmak, derin bir nefes alıp doğa ile iç içe olmak belki de kendimize verebileceğimiz en güzel hediyelerden biri. Hele ki İstanbul gibi bir mega kentte yaşıyorsanız bu kısa molalar bir süre sonra en büyük ihtiyacınız olabiliyor. Neredekal.com Keşif Rehberi editörleri ise #öncetürkiyeyikeşfet diyerek İstanbul ve çevresinde yaşayanlara ilaç gibi gelecek günübirlik keşif noktalarını derledi. Planları yapmaya hazırsanız sizi şöyle alalım...

11 Mart 2021, Perşembe 12:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – KARTEPE / KOCAELİ

1 – KARTEPE / KOCAELİ

İstanbul’dan araba ile yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonucu ulaşabileceğiniz Kartepe, kayak sezonu bitmeden keşfedilmesi gereken bir yer. Zira amatöründen profesyoneline herkesin rahatça kullanabileceği kayak pistleri mevcut. Bahar aylarında ise trekking ve kuş gözlemciliği gibi pek çok dış mekan aktivitesine ev sahipliği yapıyor Kartepe. Tabii buraya kadar gelmişken Maşukiye’ye de uğramamak olmaz. 

2- ÇINARCIK / YALOVA

2- ÇINARCIK / YALOVA

Yalova’nın en büyük ilçesi olan Çınarcık, sakinliğiyle nam salmış kıyı şeridi ile oldukça huzurlu bir sahil kasabası aslında. Üstelik ulaşım için de özel araç seçeneğinden feribota kadar birçok imkan mevcut. Çınarcık’a geldiğinizde sahil boyu uzanan nostaljik kafelerde şöyle denize karşı bir çay içmeden dönmeyin deriz.

3- GÖLYAZI / BURSA

3- GÖLYAZI / BURSA

Bursa’nın en sevilen kaçamak noktalarından biri olan Gölyazı’da gün içinde yapabileceğiniz aktiviteler saymakla bitmez. İstanbul’a yaklaşık 180 km uzaklıkta yer alan ve bir yarımada üzerine kurulmuş bu şirin yer aynı zamanda Bursa’nın en zengin antik yerleşim yerlerinden biri. Bu tarihi kalıntıları ziyaret ettikten sonra ise yapılacaklar listenizin en başına Ulubat Gölü’nde kayıkla gezmeyi eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

4- ŞARKÖY / TEKİRDAĞ

4- ŞARKÖY / TEKİRDAĞ

Doğa ile iç içe olmaktan kopamayanların adresi Şarköy, İstanbul’a yaklaşık 3 saatlik bir sürüş mesafesinde yer alıyor. Bahar ayları itibariyle ziyaretçi sayısı artan bu tatlı ilçe tam da şu zamanlarda doğanın uyanışına şahitlik etmek için seçilebilecek bir rota. Yaz aylarında ise özellikle yazlıkçıların gelmesi ile sakinlik arayanları biraz hayal kırıklığına uğratabilir, baştan uyaralım. 

5- SAPANCA / SAKARYA

5- SAPANCA / SAKARYA

Sakarya’nın muhteşem güzellikleri arasında ilk sırada yer alan Sapanca, bol oksijenli alanları ve alabildiğine büyük gölü ile hafta sonunuzda mutlaka keşfetmeniz gereken bir yer. İstanbul’dan 1 saat 40 dakika gibi kısa bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu yerde göl kenarındaki tesislerde kahvaltı yaparak güne başlayabilir, ATV safari ve bisiklet turları gibi bol çeşitli aktivitelerle eğlenebilirsiniz. 

6- CUMALIKIZIK / BURSA

6- CUMALIKIZIK / BURSA

Keşif zamanını otantik yerlerde geçirmeyi sevenler için ise yine İstanbul’a oldukça yakın olan, tarihi atmosferiyle ünlü Cumalıkızık’ı öneriyoruz. Yıllara meydan okuyan bu Osmanlı köyünde daracık taş sokaklarda çıkacağınız keşif yürüyüşleri harika fotoğraf kareleri yakalamanıza da olanak sağlayacak. Üstelik dokusunu hiç kaybetmemiş otantik köy evlerinde konaklama imkanı da cabası! 

7- ACARLAR LONGOZU / SAKARYA

7- ACARLAR LONGOZU / SAKARYA

Longozlar diğer bir adı ile subasar ormanları barındırdığı bitki ve hayvan çeşitliliği nedeniyle doğanın bize sunduğu güzelliklerin içinde ilk sıralarda sayılabilir. Zira ülkemizde de hatırı sayılır bir miktarda mevcut olan bu ekosistemlerden Türkiye’deki 2. en büyüğü ise Acarlar Longozu. Böylesine bir güzelliğin İstanbul’a sadece 185 km mesafede olması ise büyük bir şans açıkçası. E madem bu kadar yakın, bir gidip keşfetmek gerek değil mi? 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER National Geographic seçti: Dünyanın en iyi 35 gezi rotası