İstanbul'da rekor kokain... Başbaşin gözaltında

İstanbul'da rekor kokain... Başbaşin gözaltında

İstanbul'da rekor kokain... Başbaşin gözaltında

28 Ocak 2011, Cuma 15:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İngiltere'ye giren eroin ticaretinin yüzde 90'ını kontrol ettiği gerekçesiyle İngiltere'de 22 yıl hapse mahkûm edildikten tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan ve kendi isteğiyle Türkiye'ye gelen Abdullah Baybaşin ve oğlunun da aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Narkotik Polisinin gerçekleştirdiği operasyonlarda, bir gemideki konteynerde rekor miktarda, 281 kilogram kokain ele geçirildi. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen’in talimatıyla gerçekleştirilen operasyonda yakalanan 281 kilo kokain ile ilgili Abdullah Baybaşin ve oğlunun da aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alındı.

 

İstanbul Narkotik Polisi tarafından yapılan operasyonda İstanbul’da limanda bağlı olan bir gemide arama yapıldı. Güney Amerika’dan gelen geminin içindeki bir konteynerde 281 kilo kokain ele geçirildi. Bir yılı aşkın süredir yürütülen soruşturma kapsamında yapılan operasyonda uyuşturucu kaçakçısı Hüseyin Baybaşin’in kardeşi Abdullah Baybaşin ve oğlunun da aralarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişinin İstanbul Narkotik Şube’deki işlemleri devam ediyor.

2 AY ÖNCE TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ

İngiltere'de uyuşturucu trafiğinin yüzde 90'nını kontrol ettiği gerekçesiyle tutuklanan ve serbest bırakılan Abdullah Baybaşin 2 ay önce kendi isteğiyle İstanbul'a gelmişti. Baybaşin İngiltere'de yaklaşık 6 yıl önce yakalanmış geçtiğimiz yıl tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Londra'dan İstanbul'a gelen Baybaşin, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde ailesi ve avukatı tarafından karşılanmıştı.

Abdullah Baybaşin hakkında herhangi bir yakalama kararı olmadığı için ailesiyle birlikte havalimanından ayrılmıştı.. Silahlı bir saldırı sonucu tekerlekli sandalyele yaşadığı öğrenilen Abdullah Baybaşin İngiltere Adalet Bakanlığı'na cezaevindeyken kötü muameleye maruz bırakıldığı için tazminat davası açmış ve davayı da kazanmıştı.

Selahattin GÜNDAY İstanbul DHA

 


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika...Bakan Soylu'dan şampiyonluk kutlamaları açıklaması