İstanbul'da sel alarmı

Afet Koordinasyon Merkezi, bugün ve yarın için beklenen şiddetli yağışa karşı en üst düzeyde alarm durumuna geçti

11 Eylül 2009, Cuma 11:33
A A
İstanbul'da sel alarmı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte su baskınlarına karşı "en üst düzeyde’ alarma geçti. AKOM’dan yapılan yazılı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre cuma akşamı ve cumartesi günü yeni bir yağışlı havanın geleceğinin tahmin edildiği belirtildi. 

BASIN EKSPRES YOLU AÇILDI
Yeni alınan raporlar doğrultusunda AKOM’un en üst düzeyde alarma geçtiği ifade edilen açıklamada, aşırı yağış durumunda kentin Anadolu ve Avrupa yakalarında 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelin kritik bölgelere konuşlandığı bildirildi. Açıklamada, daha önce su baskınına uğrayan bölgelerde ise itfaiyenin 20 grup, 51 ekip, Yol Bakım Onarım Müdürlüğünden 226 personel, 99 araçla çalışmalarını sürdürdüğü, selin etkili olduğu bölgelerde temizlik, hasar tespit ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği, Basın Ekspres Yolunun her 2 yöne trafiğe açıldığı kaydedildi. 

1225 PERSONEL, 406 ARAÇ
Açıklamada, toplamda 1225 personel, 406 araç, 104 motopomp, 34 botla sürdürülen kurtarma çalışmalarına, itfaiye ekipleri 556 personel, 117 araç, 104 motopomp, 30 botla, Zabıta Daire Başkanlığı 242 personel, 49 araçla, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü 226 personel, 99 araçla, İSKİ 151 personel, 136 araçla, Belediye Arama Kurtarma Birliği 50 personel, 4 bot ve 5 adet 4x4 araçla katıldığı belirtildi. 

SAĞLIK EKİPLERİ BÖLGEDE
Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü’nün Çatalca merkezde 2 doktor, 4 hemşire, 2 laborant, 10 psikolog, 4 şoför, 1 temizlik personeli olmak üzere toplam 23 personeli görevlendirerek, bölgeye 1 sağlık TIR’ı ve 2 minibüsü tahsis ettiği edildiği belirtilen açıklamada, Çatalca merkezde 2 okula yaklaşık olarak 200 vatandaşın toplandığı, psikologların yaptıkları değerlendirmeler neticesinde herhangi bir problemin tespit edilmediği, buna karşın bölgede süt, mama, bebek bezi, hijyenik ped, çorap, ayakkabı, sabun, şeker ve tansiyon ilaçları gibi eksikliklerin tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, hasar tespit kesin raporunun ilçe kaymakamlıklarının başkanlığında kurulacak ekipler tarafından yapılacağı ifade edildi. 

BARINMA VE YEMEK DAĞITIM ÇADIRLARI
Aynı açıklamada, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca Silivri, Çatalca ve Selimpaşa bölgelerinde 3 çadırın kurulduğu, 42 personel, 19 mobil ekip ile bölgeye sıcak yemek, kampet ve battaniye, 27 bin 315 adet kumanya, 2 bin 600 adet iftarlık, 23 bin 80 adet bardak su, 25 bin 400 sıcak çorba, 400 kişilik sıcak yemek, 25 kampet, 1000 battaniye, 1 gıda TIR’ı 2 mobil mutfak, 25 bin 400 çay ve 40 ton mazotun gönderildiği kaydedildi. Açıklamada, sel felaketinden etkilenen vatandaşlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesince barınma yeri ve yemek dağıtım çadırlarının kurulduğu bildirildi. 

Barınma ve yemek için Çatalca’da Endüstri Meslek Lisesi, Silivri’de Mehmet Piripaşa İlköğretim Okulu tahsis edilirken, Çatalca Kaymakamlığı arkası, Selimpaşa, Mimar Sinan Afet Bölgesi, Silivri İtfaiye arkasında çadırların kurulduğu vurgulanan açıklamada, sel nedeniyle zor durumda kalan vatandaşlara Haldun Alagaş Spor Kompleksi’nin tahsis edildiği belirtildi. Açıklamada, altyapısı hasar gören Çatalca’ya 14 tanker ile içme suyu gönderilirken sel bölgelerinde dolaşan 15 mobil büfe kumanya ve sıcak çorba dağıtıldığı ifade edildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.