İstanbul'da sis alarmı!

İstanbul'da sis alarmı!

21 Kasım 2009, Cumartesi 12:37
A A

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, sisin akşam saatlerinde tekrar yoğunlaşarak kent genelinde yarın ve haftanın ilk iki günü de etkisini sürdüreceğini bildirdi.

Yıldırım, İstanbul ve çevresinde dün akşam saatlerinde başlayan yoğun sisin, sabah saatlerinde de kent genelinde etkisini sürdürdüğünü anımsattı.
Sisin öğle saatlerinde Boğaz çevresi dışında etkisini azaltarak pusa dönüşmesinin beklendiğini ifade eden Yıldırım, "Sisin akşam saatlerine doğru tekrar yoğunlaşarak İstanbul genelinde etkili olmaya devam edeceği beklenmektedir. Sisin yarın ile haftanın ilk iki günü de İstanbul genelinde etkisini sürdüreceği tahmin edilmektedir" dedi.

İstanbul’da görülen sisin, enverziyon (atmosferde yukarı doğru çıkıldıkça hava sıcaklığının artış göstermesi) nedeniyle oluştuğunu anlatan Yıldırım, şu bilgileri verdi:

"Sis, atmosferin üst seviyelerinin yer seviyesine göre daha sıcak olması nedeniyle, soğuyan havanın üst seviyelerdeki sıcak hava nedeniyle yükselememesi nedeniyle oluşmaktadır. Sisin ortadan kalkması için üst seviyelerin soğuması, kuvvetli rüzgar veya havanın ısınarak yer ile üst seviyeler arasındaki sıcaklık farkının ortadan kalkması gerekmektedir."

Yıldırım, hafta sonu ile haftanın ilk iki günü görülmesi beklenen sis nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını istedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.