İstanbulkart'la alışveriş zamanı

İstanbulkart'la alışveriş zamanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki BELBİM’in geliştirdiği İstanbulkart’ın yurtiçi ve yurtdışı alışverişlerde kullanılması için ilk adım atıldı.

13 Nisan 2019, Cumartesi 08:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

BELBİM ile Bankalararası Kart Merkezi (BKM) arasında İstanbulkart’ın TROY ile entegre edilmesi için protokol imzalandı. Böylece 18 milyon kullanıcısı olan İstanbulkart alışverişlerde de kullanılabilecek. Ayrıca İstanbulkart’la tüm ATM’lerden para çekme veya yatırma işlemi yapılabilecek. Kredi kartı veya hesap kartı ile pos cihazlarından yapılan ödemeler İstanbulkart’a da uyumlu olacak. Vatandaşlar İstanbulkart ile toplu ulaşım ücretini öder gibi market, restoran, kafeterya gibi yerlerde ödeme yapabilecek. Ödemeler tek çekim olacak. İstanbulkart çalışmalarının bu yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

İSTANBULKART “ŞEHİR YAŞAM KARTI”NA DÖNÜŞÜYOR 

2007 yılında kullanılmaya başlanan İstanbulkart ile Türkiye’de ilk kez toplu ulaşımda elektronik ödeme sistemine geçildi. Daha sonra İstanbulkart’ın bir ulaşım kartı olmasının da ötesinde tüm ödemelerde kullanılabilecek bir “şehir yaşam kartı”na dönüştürülmesi için 18 Aralık 2015 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) faaliyet izni alındı. Böylece İstanbulkart ilk etapta İSPARK, İBB Sosyal Tesisleri, BELTUR’a ait kafeterya ve köşklerde ödeme sistemine uyumlu hale getirildi. Şimdi ise Türkiye ve dünyada kullanılmaya başlıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER MASAK’tan uyarı! Yasa dışı bahis ve kumar oynayana 'haciz'