İstanbul’un tarihi 8 semti

Yaşanmışlıklarını sokaklarına adım adım işleyen kadim şehir İstanbul, dünyada eşi benzeri olmayan coğrafik bir konuma sahip. Peki, yüzyıllardır sayısız kültüre kucak açmış bu güzel şehrin tarihi semtlerini ne kadar biliyorsunuz? Bu hafta, Neredekal.com editörleri #öncetürkiyeyikeşfet diyerek şehir hayatının kargaşasından İstanbulluların bile durup şöyle bir keyfini çıkaramadığı yerlerin ufak bir derlemesini yaptı. İşte İstanbul’un 8 tarihi semti...

15 Nisan 2021, Perşembe 09:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- BEYOĞLU

1- BEYOĞLU

İstanbul’un Batılılaşma dönemlerinden izler bulabileceğiniz Beyoğlu, barındırdığı ilgi çekici merkezler ile ününü dünya geneline duyurmuş durumda. Öyle ki İstiklal Caddesi yabancı turistler arasında pek bir meşhur! Bizans Dönemi’nde Venedik ve Cenevizlilerin yaşadığı kısım, o zamanki adıyla Pera, kuruluşundan beri bir kültür ve ticaret merkezi olarak ayakta kalmayı başarmış önemli yerlerden. 

2- KARAKÖY

2- KARAKÖY

Aslında Beyoğlu’na bağlı olan bu semt ilk yıllarından bu yana iş hanları, bankaları ve önemli limanları ile İstanbul’da ticaretin kalbinin attığı yerlerden. Boğaziçi ve Haliç’in kesiştiği bir noktada bulunan bölge adını geçmişte burada yaşayan Karay Türklerinden alıyor. Galata ve Tophane gibi antik dönemlerden izler taşıyan Karaköy’ün en ünlü yapısı ise tüm ihtişamıyla boğazı gözleyen Galata Kulesi. 

3- EYÜP

3- EYÜP

Eyüp, Osmanlı tarihinde İstanbul’da kurulan ilk Türk yerleşim yerlerinden biri. Haliç’in güney kıyısında yer alan yerleşkede görülmesi gereken en önemli yer ise semtin adının geldiği Eyüp Sultan Camii. Tarihin önemli merasimlerinden olan padişahların kılıç kuşanmaları da burada, Eyüp Sultan’da yapılıyormuş. İstanbul’da Osmanlı Dönemi’nde yapılan ilk yapının bu cami olduğunu da ekleyelim. 

4- EMİNÖNÜ

4- EMİNÖNÜ

Tarihi Yarımada’nın göz bebeği Eminönü şimdilerde balık ekmek ve pasajların aranan adresi. İstanbul’un ilk yerleşim yeri Byzantion’un kurulmuş olduğu yerde bulunan semt, Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde yönetim birimlerinin de baş merkeziymiş. Bu nedenle burada görülebilecek önemli yapılar saymakla bitmez. En iyisi siz bir elinizde balık ekmek, diğerinde fotoğraf makinesi başlayın Gülhane Parkı’ndan turlamaya, artık yol sizi nereye götürürse! 

5- BALAT

5- BALAT

Geçmişin Rum aristokratlarının yerleşkesi olan Balat, günümüzde yeniden canlanmaya başlayan yerlerden. Sanat galerileri ve yeni nesil kahvecilerle otantik havasını yaşatan Balat sokakları çekilen diziler ve filmler ile de pek bir gündemde. Sokaklarında karış karış gezenler de işte bu nedenden. Haliç’in tarihi kıyı semtlerinden olan bu yere giderseniz ateş kızılı rengiyle görenleri büyüleyen Fener Rum Erkek Lisesi’ne şöyle sağlam bir selam gönderin. 

6- SAMATYA

6- SAMATYA

Samatya, Tarihi Yarımada’da kurulan suriçi semtlerinden ilki. Uzun zamanlardan beri balıkçılığın yapıldığı semt hala daha balıkçılarıyla anılıyor. Eski zamanlarda Rum ve Ermeni halkın yaşadığı sokaklar hiç değişmeden bugüne kadar gelmiş. Adeta bir zaman tüneline adım attığınız Samatya’yı da Balat gibi sokak sokak gezmek gerek. 

7- KUZGUNCUK

7- KUZGUNCUK

Rengarenk cumbalı evler, Arnavut kaldırımlı sokaklar… Sanıyoruz ki bu iki şeyi duyunca akıllara Kuzguncuktan başka bir yer gelemez. Zira bu şirin mi şirin tarihi semt şu sıralar konakları, bostanı ve sokaklarında yerlerini almış yeni nesil kahvecileri ile adından sıkça bahsettiriyor. 3 büyük dinin ibadethanelerinin yan yana sıralandığı hoşgörü dolu Kuzguncuk, tartışması Anadolu Yakası’nın en nostaljik semtlerinden. 

8- BEBEK

8- BEBEK

Bizans Dönemi’nde mini mini bir balıkçı kasabası olan Bebek, şimdilerin en lüks semtlerinden biri. Adını Rumeli Hisarı’nın yapımı sırasında bölgenin güvenliğini sağlamak adına atanan bölükbaşı Bebek Çelebi’den alan bölgede görülmeye değer ihtişamlı köşkleri ve yalılarıyla pek masalsı. 

BONUS: ADALAR

BONUS: ADALAR

Bu yazımızda İstanbul’a bağlı olan Prens Adaları’ndan bahsetmezsek Büyükada’nın hatırı kalır, Heybeliada’nın boynu bükülür. Zira kiliseleri, konakları ve denize açılan sokakları ile İstanbul’un keşfetmeye doyamayacağınız parçaları onlar. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hiçbir yere gitmeden dünyayı dolaşan kadın: Sharon Waugh