İşte Afyon patlamasının bilançosu

Afyon'daki askeri mühimmat deposunda meydana gelen ve 25 şehit verilen patlamada, 240 ev ve 16 aracın da hasar gördüğü ortaya çıktı

09 Eylül 2012, Pazar 13:05
A A
İşte Afyon patlamasının bilançosu

Afyonkarahisar'da 500'üncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı'ndaki mühimmat deposunda geçen çarşamba gecesi meydana gelen patlamanın ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri hasar tespit çalışması yaptı. Patlamayla, Ataköy Mahallesi ve Kışlacık Köyü'nde toplam 240 ev ve 16 aracın hasar gördüğü kaydedildi.

>> EL BOMBALARI YAĞMUR GİBİ YAĞDI

>> ETRAFA 100 BİN EL BOMBASI SAÇILDI

Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda 5 Eylül'de saat 21.15'te cephanelikte meydana gelen patlamanın ardından AFAD'ın başlattığı hasar tespit çalışmaları sürüyor. 25 askerin şehit düştüğü patlamadan etkilenen merkeze bağlı Ataköy Mahallesi ve Kışlacık Köyü'nde AFAD ekipleri tüm binaları tek tek dolaşarak hasar tespiti yaptı.

Hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi veren Afyonkarahisar AFAD Müdürü Mehmet Buldan, Ataköy Mahallesi'ndeki 1170 konuttan 164'ünün, Kışlacık Köyü'ndeki 250 konuttan 76'sının zarar gördüğünü söyledi. Patlamada 16 araçta da maddi hasar meydana geldiğini aktaran Buldan, yapılan analizlerde şiddetli patlamayla birlikte oluşan basıncın hasara yol açtığını kaydetti.

Basınç nedeniyle binaların camlarının kırıldığını, çatılarda tuğlaların kaydığını vurgulayan Buldan, "Patlama sonucu çevreye fırlayan taşlar binaların çatılarına ve araçların üzerine düşmüş. Binaların çatılarında çökmeler, duvarlarında delikler oluşmuş" dedi.

AFAD Müdürü Buldan, hasarın maddi boyutunun ise yapılacak birim fiyatlandırması ve maliyet analizinin ardından belirleneceğini söyledi.

KIŞLACIK MUHTARI DEMİR: YARALI ASKER BİZİ KAÇIN DİYE UYARDI


Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, mühimmat deposunda meydana gelen patlamadan etkilenen Kışlacık Köyü’nü ziyaret etti. Köylülere "Geçmiş olsun" dileğinde bulunan Vali Balkanlıoğlu, hasar gören evleri de dolaşarak bilgi aldı.

Kışlacık Köyü’nde pek çok ev ve aracın patlama nedeniyle zarar gördüğünü kaydeden Vali Balkanlıoğlu, "Burada büyük kayıplar olabilirdi. Felaketin kapısından döndük. Hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Başbakanlıktan gönderilen ödenekle hasar karşılanacak. Hayatın normale dönmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.

YOLA ÇOK SAYIDA BOMBA DÜŞTÜ


Patlamanın olduğu cephaneliğe sadece 1 kilometre uzaklıkta olduklarını kaydeden Kışlacık Köyü Muhtarı Ahmet Demir ise patlama anını anlattı. Patlama sesiyle birlikte evden çıktığını belirten Demir, "Gökyüzüne ateşin yükseldiğini görünce cephaneliğin patladığını anladım. Arabamla hemen kışlaya doğru gittim. Yola çok sayıda bomba düşmüştü.

Geri dönmek zorunda kaldım. Dönüşte yola doğru gelen, başından kan akan askeri gördüm. İnip ona doğru koştum. Yaralı asker bana ’Amca buradan kaçın, bir daha bomba patlayabilir, bu köy havaya uçabilir, beni bırakın’ dedi. Ancak ben bırakmadım" diye konuştu.

BOMBALARIN ÜZERİNDEN GEÇTİK

Yaralı askeri arabasına aldığını ve başka bir yoldan hastaneye gitmeye çalıştığını vurgulayan Demir, "Adını sonradan öğrendiğim er Hasan Boncuk, bir ara bayıldı. Hastaneye yetişmek için acele ettim. Geçtiğim yolda bombalar vardı. Hatta bombaların üzerinden geçtik. Fakat bir süre sonra aracım bozuldu. Bunun üzerine polisten ve 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım istedim. Bu arada küçük patlamalar oldu. Ambulans geldi ve yaralı askeri hastaneye götürdü" dedi.

Murat ARISOY / AFYONKARAHİSAR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...