İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

AK Parti'nin yeni sözcüsü Mahir Ünal, AK Parti MKYK sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı'nı açıkladı. Hayati Yazıcı kimdir? Mustafa Ataş kimdir? Ahmet Sorgun kimdir? Mahir Ünal kimdir? Mehmet Mehdi Eker kimdir?  Öznur Çalık kimdir? Erol Kaya kimdir? Cevdet Yılmaz kimdir? Fatih Şahin kimdir? Vedat Demiröz kimdir? Hamza Dağ kimdir? Ravza Kavakçı kimdir? Çiğdem Karaaslan kimdir? Abdülhamit Gül kimdir?

29 Mayıs 2017, Pazartesi 19:43
A A
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Siyasi ve Hukuki İşler Genel Başkan Yardımcısı: Hayati Yazıcı

1952 tarihinde Rize Çayeli’nde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra hafızlık yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Erzincan Çayırlı, Eskişehir Mihallıççık ve Çorum Kargı Hâkimliklerinde görev yaptı. 1984 yılı sonunda hakimlikten istifa ederek İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı. Çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı.  AK Parti kurucu üyesidir.  Recep Tayyip Erdoğan‘ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve beş yıl süre ile AK Parti`nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yaptı.  12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde Rize AK Parti Milletvekili seçildi.  61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Teşkilat Genel Başkan Yardımcısı: Mustafa Ataş

1957  Tunceli Çemişgezek doğumludur.  Siyasete 1977 yılında Milli Selamet Partisi Beşiktaş Gençlik Kolları ile başladı. 1982 yılında Marmara Üniversitesi şimdiki adı İlahiyat Fakültesi olan İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nü bitirdi.  1984 yılında Yedek Subay olarak askerlik hizmetini tamamladı ve 1985 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, 1989 yılında Refah Partisi Beşiktaş İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

1982 yılından 2002 yılına kadar serbest muhasebeci olarak çalıştı. 1992 yılında Refah Partisi’nde İstanbul İl Sekreteri, 1995 yılında Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı, Fazilet Partisi İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti kuruluş çalışmaları içerisinde aktif rol aldı.  2003 yılında AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığı’na getirilen Ataş, 13 yıl görev yaptı. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi seçilen ATAŞ, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi olarak atanmış ve halen Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Seçim İşleri Genel Başkan Yardımcısı: Ahmet Sorgun

1958 Konya doğumludur. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.  Serbest avukatlık, sivil toplum kuruluşlarında kurucu ve yöneticilik yapan Sorgun, Konya Büyükşehir Belediyesi'nde Hukuk Müşavirliği, Genel Sekreter Yardımcılığı ve KOSKİ Teftiş Kurulu Başkanlığı, KOSKİ Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu.  23 Ocak 2010- 27 Aralık 2014 tarihleri arasında AK Parti Konya İl Başkanlığı görevini yürüttü. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'den milletvekili oldu.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Tanıtım ve Medya Genel Başkan Yardımcısı: Mahir Ünal

1966 Kahramanmaraş doğumludur. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde bitirdi.   2003 yılında AK Parti Siyaset Akademisinde dersler vermiş, 2004’ten bu yana gerçekleşen tüm seçimlerde AK Parti’nin seçim kampanyasını hazırlayan strateji ekiplerinde yer almıştır. AK Parti 3. Olağan Büyük Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilmiş ve AR&GE Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Aynı yıl AK Parti Siyaset Akademisi Koordinatörlüğünü üstlenen Ünal daha sonra 2011 Genel Seçimleri’nde Kahramanmaraş’tan Milletvekili seçilmiş ve Grup Başkanvekilliği görevine getirilmiştir. 24, 25, 26. Dönemlerde Kahramanmaraş Milletvekilliği ve AK Parti Grup Başkanvekilliği yapmıştır 64. Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürütmüştür.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı: Mehmet Mehdi Eker

1956 Diyarbakır doğumludur. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ni bitirdikten sonra Aberdeen Üniversitesi’nden “Tarım Ekonomisi”alanında Master (MSc) derecesi aldı.Tarım Bakanlığı bünyesinde çalışma hayatına başlayan Eker, Bakanlık bürokrasisinin, hemen her kademesinde görev yaptı.AK Parti’nin kuruluş çalışmalarına katıldı, Parti Programını hazırlayan ekibin içinde yer aldı. AK Parti’nin çeşitli birimlerinde üst düzey görevler yapan Eker, 22. 23. ve 24. dönemlerde Diyarbakır’dan milletvekili seçildi.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyeliği görevleri yanında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Güvenlik ve Savunma Meclisi Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.59. ve 60. Hükümetlerde Tarım ve Köyişleri Bakanı olarak görev alan Eker, 61. ve 62. Hükümet dönemlerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak bu görevine devam etti. 2011 yılında Estonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen “Terra Mariana Şeref Rütbesi” ile Devlet Nişanı’na layık görüldü.2012 yılında Türkiye tarımındaki başarılarından ve küresel açlıkla mücadeleye katkılarından dolayı Fransa Hükümeti tarafından “Chevalier dans I’Ordre du Merite Agricole” Nişanına (Tarım Alanında Şövalye Liyakat Nişanı) layık görülen Türkiye’nin ilk Tarım Bakanı oldu. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı: Öznur Çalık

1965 Malatya doğumludur. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun olan Çalık, Yüksek Lisansını ise Sosyal Politikalar üzerine yaptı. AK Parti kuruluşundan itibaren kadrolarında yer alan Çalık, 2003 yılında partisinin ilk Olağan kongresinde MKYK üyeliğine seçildi. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

23. ve 24. dönem Malatya Milletvekilliği yapan Çalık, bu süre boyunca; Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kurucu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Erken Yaşta Evlilik İnceleme Komisyon Başkanlığı, Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyon Üyeliği, TBMM Nüfus Kalkınma Grubu Başkanlığı ve Avrupa Parlamenterler Forumu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çalık, 30 Ağustos 2014 tarihinde ise AK Parti Halkla İlişkiler’den sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini yaptı. 24 Mayıs 2016 tarihinde AK Parti MYK'sında Sosyal Politikalar Başkanı olarak görevlendirildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcısı: Erol Kaya

1959 Adapazarı doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalında yüksek lisans yaptı.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Bir dönem ticaretle uğraştı. Erol Kaya 1994-2009 yılları arasında üç dönem Pendik Belediye Başkanı seçildi.  2003 yılında oluşturulan Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin Kurucu Genel Başkanı oldu ve bu görevi 2009 yılına kadar devam etti. Aynı yıl içinde Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. Erol Kaya 24. Dönemde TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığına seçildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Ekonomi İşleri Genel Başkan Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

1967 Bingöl doğumludur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayan Yılmaz, planlama uzmanlığına atandı.  Devlet Planlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüten Yılmaz, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Sümer Halı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Yılmaz, Temmuz 2007'deki genel seçimlerde Bingöl’den milletvekili seçilerek Meclise girdi, 23'üncü dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanı oldu. 60'ıncı Hükümette Devlet Bakanlığı yapan Cevdet Yılmaz, 24'üncü dönemde Bingöl'den tekrar milletvekili seçilerek, 61'inci hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. Yılmaz, 62'nci hükümette de Kalkınma Bakanı oldu.  Yılmaz, Geçici Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.    

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı Genel Başkan Yardımcısı: Fatih Şahin

1979 Çanakkale doğumludur.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. AK PARTİ Gençlik Kolları Genel Sekreterliği ve Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Türkiye-Etiyopya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı, Anayasa Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Sözcülüğü, AK PARTİ TBMM Grup Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. AK PARTİ MKYK Üyesi ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Mali ve İdari İşler Genel Başkan Yardımcısı: Vedat Demiröz

1956 Bitlis doğumludur. Türkiye Kalkınma Bankası’nda murakıplık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlere ve İstanbul Ticaret Odası başkanlığına mali danışmanlık ile TOKİ iştiraki Emlak Konut A.Ş.’nde başkan vekilliği ve yönetim kurulu üyeliği ve Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi mütevelli heyet başkan yardımcılığı görevinde bulundu.  2011 milletvekili genel seçimlerinde Bitlis milletvekili olarak meclise girdi. Bu süreçte TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Katiplik ve Komisyon Sözcülüğü görevlerini yürüttü.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan [[Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde yine Bitlis'ten AK Parti 1. sıra milletvekili adayı olup seçildi. 13 Eylül 2015 tarihi itibarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı oldu. 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde Bitlis Milletvekili olarak Meclise girdi. Halen Milletvekili olup, Genel Başkan Yardımcılığı ve Mali ve İdari İşler Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Ar-Ge Genel Başkan Yardımcısı: Hamza Dağ

1980 Manisa doğumludur. 1996'da İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2002 yılında girdiği ‘Hâkimlik Sınavı’nın yazılı bölümünü geçti ancak mülakatta elendi. İlk siyasi parti deneyimini AK Parti’de yaşayan Dağ, burada sırasıyla İzmir İl Gençlik Kolları Yön. Kur. Üyeliği, İzmir İl Gençlik Kolları Seçim İşlerinden Sor. İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, ardından 3 Şubat 2008 tarihinde AK Parti İzmir İl Gençlik Kolları 3. Olağan Kongresinde, İl Gençlik Kolları Başkanı seçilmiştir.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

12 Haziran 2011 seçimleri ile birlikte 24.Dönem İzmir Milletvekili Seçilen Dağ, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği görevine devam etmektedir. Ak Partinin 4. Büyük Olağan Kongresinde Yedek MKYK üyeliğine seçilen Dağ, 30 Mart 2014 seçimleri ile birlikte boşalan üyeliklerin yerine MKYK’ya girmiş ve Seçim işleri biriminde başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Hamza Dağ, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği görevinde bulundu. 24., 25. ve 26. Dönemde İzmir Milletvekili seçilen Hamza Dağ, 22 Mayıs 2016 tarihinde AK Parti MKYK üyeliğine seçilmiştir. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesidir.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

İnsan Hakları Genel Başkan Yardımcısı: Ravza Kavakçı

Ravza Kavakcı Kan doktora eğitimini Türkiye’nin rol modelliği kavramını temsil gücü aşısından Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde inceleyen tez çalışması ile Washington DC’deki Howard Universitesi’nde tamamladı (2013). Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Çalışmaları yüksek lisansı (2008) ve Dallas’daki Teksas Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği lisansı (1993) olan Kavakcı Kan Türkiye’nin ilk elektronik bilet sistemi olan AKBİL Projesi mühendis ekibinde ve Müşteri Hizmetleri kurucu şefi olarak Belbim A.Ş.’de profesyonel hayata başladı (1994).

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

 Kan, halen Istanbul Ulaşım A.Ş. Proje Müdürlüğü’nde çalışmakta ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Amerikan Dış Politikası, Ortadoğu Politikası, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri, Uluslararası İlişkilerde Göç Sorunu ve Uluslararası Örgütler derslerini vermektedir. 1998-2001 yılları arasında Fazilet Partisi İstanbul Kadın Kolları Dış İlişkiler Başkanlığını yürüttü. 1999 seçimlerinde Bahçelievler belediye meclis üyesi adayıyken aynı zamanda il teşkilatı görevlendirmesi ile İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Merve Kavakcı’nın seçim kampanyasını yürüttü.   Merve Kavakçı'nın kardeşidir.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Çevre Şehir ve Kültür Genel Başkan Yardımcısı: Çiğdem Karaaslan

1979 doğumludur. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi.  10 Nisan 2005'de AK Parti Gençlik Kolları 1. Olağan Büyük Kongresinde AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Tanıtım ve Medyadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.   

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

11 Kasım 2006 yılında yapılan AK Parti 2. Olağan Büyük Kongresinde Ana Kademe Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Bu görevini üç dönemdir sürdürmekte olup, AK Parti 5.Olağan Büyük Kongresi ile 4. kez MKYK üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılından beri Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı görevini devam ettirmektedir. 25. ve 26. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

AK Parti Genel Sekreteri: Abdülhamit Gül

1977  Gaziantep doğumludur. Nizip İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Lise yıllarından itibaren çeşitli STK’ların gençlik kollarında aktif olarak yer aldı. 1999-2001 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Halen Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) üyesi olup serbest avukatlık yapmaktadır. Siyasi çalışmalarına sırasıyla Refah ve Fazilet Partisi Ankara İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi olarak başladı. 2003-2010 tarihlerinde Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2010-2012 yıllarında Has Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Ankara İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.  

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın A Takımı

Abdulhamit GÜL, 30 Eylül 2012 tarihinde yapılan Ak Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK üyesi seçildi. 7 Aralık 2012 tarihinde ise Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevi tevdi edildi. 14 Nisan 2014 tarihinde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen GÜL; 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili genel seçiminde 25. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi’nde yeniden MKYK üyeliğine seçilen Abdulhamit GÜL, 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirildi.  

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.