İşte daha iyi konsantre olma ve verimliliği artırma yolları

İster evden çalışalım, ister ofiste olalım kimi zaman motivasyonumuzu kaybedebiliyor, işe konsantre olmakta zorlanıyoruz. Kimi zaman ise doğru iş planı yapmamak daha verimli çalışmamızı engelleyebiliyor. İşte verimi artırmanın yolları için yazımıza göz atın.

07 Kasım 2021, Pazar 17:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandeminin hayatımıza getirdiği hibrit çalışma sistemi, hem ev hem de ofis ortamında çalışma prensibini kapsıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de evden çalışma yaygınlaştı. Ancak ev ortamında kimi zaman konsantrasyonumuzu kaybedebiliyor ve yeterince verimli olamayabiliyoruz.

Ancak günlük alışkanlıklarımıza olumlu etki edecek iyileştirmeler ,ş yaşantımızdaki verimliliği artırmamıza yardımcı olabiliyor.

İşte, verimliliği artırmak için 5 basit yöntem.

1. Güne "yapılacaklar listesi" ile başlayın!

1. Güne "yapılacaklar listesi" ile başlayın!

Güne başlamadan yapılması gerekenleri madde madde belirttiğiniz bir liste oluşturun. Bu liste zihninizdeki iş yoğunluğunu azaltıp, daha konsantre olmanızı sağlayacak.

2. Uykunuza dikkat edin!

2. Uykunuza dikkat edin!

İnsan vücudundaki belli başlı fizyolojik sistemler ve beyinle ilgili yapılar, uyurken yenileniyor. Uykusuzluk durumunda bu faaliyetleri olumsuz etkiliyor. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olmak için uykunun önemi oldukça büyük rol oynuyor.

Uyku düzeni çalışma verimliliğini etkileyen en önemli unsurların başında geliyor.

Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre; yetişkin bir bireyin günlük 7 ila 9 saatlik bir uyku süresine ihtiyaç duyduğunu araştırmalarla kanıtlıyor. Buna göre uykunun düzenli ve belirtilen aralıklarda yapılması, verimli çalışmanın da etkisini artırıyor.

3. Tek bir işe odaklanın!

3. Tek bir işe odaklanın!

Kurumsal hayatın en önemli sorunlarından biri de konsantrasyon sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmak, işleri yarım bırakıp sonra devam etmek; işlerin daha geç bitmesine sebep oluyor.

Bu konuda psikologlar tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki; aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeye çalışanlarda, zaman ve performans kaybı yaşanıyor.

Bu yöntemin yerine, bir sonraki iş planına geçmeden önce tek bir göreve devam etme alışkanlığını yaratmak verimliliği artırıyor.

4. Çalışma ortamınızı iş yapmaya uygun hale getirin

4. Çalışma ortamınızı iş yapmaya uygun hale getirin

Uzun süre oturarak, çalışan kişiler için en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de çalışma masasının düzeni.

Düzene önem vermediğiniz takdirde alanda dikkatinizi toplamak her zamankinden çok daha zor bir hal alabilir.

5. Çalışma masanızda size mutluluk veren şeylere yer açın

5. Çalışma masanızda size mutluluk veren şeylere yer açın

Bazı araştırmalar, bir ofisi estetik açıdan mutlu edecek aksesuarlarla donatmanın verimliliği yüzde 15'e kadar artırabileceğini söylüyor.

Resimler, fotoğraflar, mumlar, çiçekler veya yüzünüzü güldürecek herhangi bir şey ile ofis alanınızı canlandırmanız işinizde motivasyonunu da artırıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MEB harekete geçti yeni kararı resmen duyurdu! 1 Ocak…