İşte dünyanın en hızlı bilgisayarı!

Çin'in süper bilgisayarı Tienhı-2'nin, dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanını bu yıl da koruduğu bildirildi

19 Kasım 2013, Salı 11:07
A A

Ulusal basındaki haberlerde, yılda iki kez hazırlanan dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesinde Çin’in saniyede 33,86 petaflop işlem yapılan Tienhı-2’nin zirvedeki yerini koruduğu açıklandı.

Çin Ulusal Savunma Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen Tienhı-2, haziran ayında ABD’nin saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen Titan adlı süper bilgisayarının birincilik unvanının elinden alarak dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmişti.

Tienhı-2’nin işlem yapan mikro devrelerinin dışında bağlantı ve işletim sistemi, ön uç işlemciler ile yazılımı dahil birçok parçasının Çin tarafından geliştirildiği ifade ediliyor.

EN HIZLI BİLGİSAYARLAR

Tienhı-2’nin selefi Tienhı-1A ilk kez Kasım 2010’da dünyanın en hızlı bilgisayarı seçilmiş, altı ay sonra Japonya’nın K adlı bilgisayarı bu unvanı Tienhı-1A’nın elinden almıştı. Çin’in Tienhı-1A son açıklanan listede 12. sırada yer alıyor.

Listede dünyanın ikinci süper bilgisayarı ABD’den saniyede 17,59 petaflop (saniyede 17,59 trilyon kayan nokta işlemi) işlem yapabilen Titan olarak dikkati çekerken, üçüncü sırada yine ABD’den saniyede 17,17 petaflop (saniyede 17,17 trilyon kayan nokta işlemi) işlem yapan Sequoia, dördüncü sırada ise Japonya’nın saniyede 10,51 petaflop işlem yapabilen bilgisayarı K yer alıyor.

Dünya genelinde en hızlı süper bilgisayarların listesini hazırlayan "Top500" listesi 1993’ten bu yana yılda iki kez hazırlanıyor ve bu alanda otorite olarak dikkate alınıyor.

AA

 


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.