İşte gelen ilk PKK'lılar...

Öcalan'ın çağrısı üzerine teslim olmaya gelen Habur Kapısı'na girdi

19 Ekim 2009, Pazartesi 11:24
A A

İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine, Türkiye'den 15 yıl önce gidenlerin bulunduğu Mahmur Kampı'ndan 4'ü çocuk 26 kişilik ilk grup teslim olmak üzere Türkiye sınırına ulaştı. Mahmur ve Kandil' den gelen gruplar Habur sınır kapısına girdiler..

Sınırda olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Gelenler için 3 minibüs hazırlandı. Pasaportları olmadığı için gelenler hakkında bir işlem yapılmayacak. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra gelen 34 kişi, özel yetkili 3 savcıya ifade verecek.

Öte yandan Mahmur ve Kandil' den gelen gruplar için Diyarbakır Şırnak Mardin ve Van Barosuna kayıtı 45 avukat otobüsle Habur sınır kapısına alındı . Avukatların gelenlerin ifade işlemleri sırasında hazır bulunacağı belirtildi.

DTP'liler kutlama yapıyor

YOLDA KAZA YAPTILAR

Mahmur Kampı'ndan Türkiye'ye gönderilen ‘barış gruplarını' taşıyan araçların bulunduğu konvoyda bir de kaza meydana geldi. İki aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 4 kişinin yaralandığı 1 kişinin de öldüğü bildirildi.

SİLAHSIZLAR...

Kandil'den gelen 8 kişilik grup ile Mahmur'dan gelen grup Musul Erbil arasında buluştu.Kandil'den gelen PKK'lıların silahsız oldukları gözlendi. PKK'lıların kamptan ayrılırken çekilen ilk fotoğrafları yayınladı.

Hükümetin demokratik açılım çalışmalarına ilişkin tartışmalar sürerken, gözler bugün Türkiye-Irak sınırında yaşanacak kritik gelişmeye çevrildi. Kuzey Irak’taki Mahmur mülteci kampında yaşayan 4’ü çocuk 26 kişi ile PKK’nın Kandil’deki kamplarında bulunan 8 kişi, terörist Abdullah Öcalan’ın çağrısı doğrultusunda Türkiye’ye gelecek. “Mahmur Barış Grubu”na, 1999’da Türkiye’ye gelen 8 kişilik “Birinci Barış Grubu”nda yer alan Seydi Fırat öncülük edecek.

ÇOCUKLAR DA VAR

Kandil’den yola çıkan örgüt üyelerinin 8, Mahmur Mülteci Kampı’ndan Türkiye’ye gelecek grupta ise 26 kişi bulunuyor. Bu gruba katılmak için 400’ü aşkın kişinin başvurduğu, ancak, 4 çocuk, 9 kadın ve 13 erkeğin seçildiği belirtildi. Mahmur grubuna eşlik eden Seydi Fırat’ın bir süre önce Kuzey Irak’a geçtiği, grubun sözcülüğünü ise Erbil’deki Selahaddin Üniversitesi’nde hukuk eğitimi gören Bülent Aka ile Hakkâri doğumlu Nurettin Turgut’un yaptığı kaydedildi. Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapan grubun, beraberlerinde getireceği taleplerini içeren mektupları, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı’na gönderecekleri öğrenildi. “Kürt sorununun çözümü” konusunda taleplerini içeren bir dosyayı da yetkililere sunması beklenen “Mahmur Barış Grubu”, serbest bırakılmaları halinde Ankara’ya geçip Meclis’te görüşmeler yapmak istiyor.

4 SAVCI GÖREVLİ

Şırnak Valisi Ali Yerlikaya, Cizre ve Silopi kaymakamları ile birlikte Habur Sınır Kapısı’na giderek önlemleri yerinde inceledi. Güvenlik güçleri tarafından karşılanacak gruplar için, özel yetkili 4 savcı görevlendirildi. “Barış grubu”, aynı gün serbest bırakılması halinde araç konvoyu eşliğinde Diyarbakır’a, oradan da Ankara’ya geçecek. 

Konvoyun güzergâhındaki il ve ilçelerde, barış etkinliklerinin düzenlenmesi bekleniyor.Dicle Haber Ajansı’na açıklama yapan DTP Eşbaşkanı Emine Ayna da barış gruplarında bulunanların tutuklanması halinde bundan sürecin başlaması için öneride bulunanların sorumlu olacağını ve “aracılara” dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.Kandil ve Mahmur’dan gelecek grupların ardından, Avrupa’dan gelecek üçüncü grup da çarşamba günü İstanbul Atatürk Havalimanı’na inecek. DTP İstanbul il örgütü, gelecek olan grubu karşılamak için bir gece Fatih’te “Barış çadırı” kurarak nöbet tutacak. DTP, havaalanındaki karşılamayı mitinge dönüştürmeyi amaçlıyor. Barış gruplarının karşılamasına 100’e yakın avukat da katılacak.

Kandil’den 3 grup halinde yola çıkan ve silahsız oldukları kaydedilen 8 örgüt üyesinden 4’ü kadın. Gruplara Bülent Aka, Nurettin İsmail Turgut ve Zehra Tunç’un liderlik yaptığı belirtildi. Aynı şekilde Avrupa’dan gelecek PKK’lı grubunda “Sakine” kod adlı kadın yönetinin olduğu öne sürüldü.Habur Gümrük Kapısı’na saat 11.00 sıralarında ulaşacakları öne sürülen PKK’lıların işlemleri için bir merkez valisi görevlendirildi.PKK’lıları karşılayacaklar arasında yer alacak 30 avukat ise özel yetkili 4 savcının ifade işlemleri sırasında hazır bulunacak.

ÇADIR KURULDU

DTP, grupları karşılamak için sınıra yakın noktada hazırlık yapıyor.  DTP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin yanı sıra, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de karşılama törenine katılacak. DTP, Habur Sınır Kapısı’na bir kilometre uzaklıkta bulunan TIR parkında, grupları karşılamaya gelenler için çadır ve seyyar tuvaletler kurdu. DTP Parti Meclisi üyesi ve Silopi Belediye eski Başkanı Mahsin Konur, grupları 100 bin kişi ile karşılamaya hazırlandıklarını söyledi.

MAHMUR BM DENETİMİNDE1994 yılında, güvenlik güçlerinin baskısını gerekçe göstererek, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 15 bini aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Hakkâri ve Şırnak başta olmak üzere sınır kentlerden Kuzey Irak’a göç etti. Aileler, önce sınırdaki Şeraniş, ardından da Atruş Kampı’nda barındılar. Aileler, PKK-KDP arasında yaşanan çatışma nedeniyle Atruş’tan Ninnova, ardından Dokuzağaç bölgesine göç ettiler. Dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in yer vermesi üzerine aileler 1999’da Musul’un Mahmur kasabasına yerleştiler.

İHD: RENCİDE EDİLMESİNLER

İHD Diyarbakır Şube Başkanı avukat Muharrem Erbey, gelenlerin eyleme katılmamış ve suç işlememiş kişilerden oluşacağını, bu nedenle tutuklanmalarını beklemediklerini söyledi. Erbey, yargının grubu rencide edecek davranışta bulunmaması gerektiğini belirtti.Erbey, “Yargının yapacağı şey insanların onurunu rencide etmeden, ‘pişman mısın’ demeden beyanlarını alıp göndermek. Pişmanlık Yasası 20 defa çıktı ve insanlar gelmedi. En ufak bir hata, amatör savcının ve polisin yanlışı süreci geri tepebilir. Kimsenin süreci baltalamaya hakkı yok” dedi.

KİMLER GELECEK?

Mahmur’dan Türkiye’ye geleceklerle ilgili bilgiler şöyle:Kamil Yüksel: 1959 Şırnak-Silopi doğumlu. Kamil Yüksel ile birlikte 1977, Zaxo doğumlu Hamsiye ile üç çoğu Helena, Hevi ve Bewar ile birlikte grupta yer alıyor.Nurettin Turgut: 1960 Hakkâri doğumlu.Musa Tomak: 1984 Cizre doğumlu, 1985 Cizre doğumlu eşi Nurcan Tomak ve Rojda isimli küçük kızı ile geliyor.Yusuf Şen: 1949 Uludere doğumlu, 1994’te göç etti.Cane Kabul: 1969 Şırnak doğumlu, 1993’te göç etti.Sait Şedal: 1955 Yüksekova doğumlu, 1994’te göç etti.İsmail Ayaz: 1988 Şırnak doğumlu, 1994’te göç etti.Ayşe Kara: 1983 Uludere doğumlu, 1994’te göç etti.Sosin Yaman: 1954 Uludere doğumlu, 1994’te göç etti.Abdullah Yaman: 1992 Uludere doğumlu, 1994’te göç etti.Emine Sağat: 1955 Şırnak doğumlu, 1992’de göç etti.Melekşa Soydan: 1973 Yüksekova doğumlu, 1971 doğumlu eşi Mikail Soydan ile geliyor. 1995’te göç etmişlerdi.Haci Sorgül: 1955 Cizre doğumlu, 1994’te göç etti.Mehmet Adanmış: 1970 Siirt doğumlu, 1993’te göç etti.Fatma İzer: 1987 Şırnak doğumluNizar Buldan: 1987 Yüksekova doğumlu, 1994’te göç etti, üniversite öğrencisiBülent Aka: 1983 Yüksekova doğumlu, 1994’te göç etti, Selahaddin Üniversitesi’nde hukuk mezunu.Mehmet Kaçan: 1970 Uludere doğumlu, 1993’te göç ettiZehra Tunç: 1985 Uludere doğumlu, 1994’te göç etti, Selahaddin Üniversitesi öğrencisi.

(Milliyet)

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.