İşte görüşmenin yapıldığı o 'süper çadır'

İşte görüşmenin yapıldığı o 'süper çadır'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Başbakan Tayyip Erdoğan'dan, Mavi Marmara saldırısından dolayı özür dilemek için yaptığı telefon konuşmasını, dinleme ve müdahalelere karşı en yüksek teknolojiyle donatılmış bir çadırdan yaptı

22 Mart 2013, Cuma 23:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD Başkanı Barack Obama'nın yurtdışı gezilerinde kullandığı, telefon ve internet bağlantıları sağlayan çadır yalnızca 'çok özel akreditasyonu' olan kişiler girebiliyor. Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün kullanımı için onay verdiği çadır gerektiğinde hava ve deniz araçlarında da kullanılabiliyor.

Yüzde yüz yanmaz özelliği bulunan çadır, ABD Başkanının 'en gizli' görüşmeleri rahatlıkla yapabileceği biçimde, fiziksel ve teknik olarak donatılmış çadır, 'en üst düzey gizli görüşmelerin yapılabileceği dünyanın en güvenli yerlerinden biri' olarak niteleniyor.

Başkan Barack Obama, yurtdışı gezilerinde üzerinde 'çok gizli' damgası bulunan belgeleri incelemek ya da öteki devlet adamları ile telefon görüşmesi yapmak için, bilgisayar korsanlığı, teknik dinleme, gözetleme gibi olasılıklara her türlü önlemin alındığı CSIF (Sensitive Compartmented Information Facility) bu çadırda yapıyor.

Çadırda bulunan aygıtların hiç birisinin uzaktan kumandalı olmamasına özen gösteriliyor. İçerideki sesin dışarı yansımaması yada dinlenmemesi için ses bozucu dalgaların yayıldığı çadır ortamında gerçekleşen telefon görüşmesi ise bir uydu üzerinden yapılıyor.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: İsrail, Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenledi