İşte koronavirüse karşı geliştirilen ilk ilaç! Fiyatı belli oldu...

İşte koronavirüse karşı geliştirilen ilk ilaç! Fiyatı belli oldu...

ABD’li ilaç şirketi Merck, koronavirüse karşı geliştirdikleri ve şu anda deney aşamasında olan hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatmayı ve can kaybı riskini yarıya düşürdüğünü duyurdu. İşte ilacın fiyatı...

02 Ekim 2021, Cumartesi 15:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya, Amerikalı ilaç firması Merck'in açıklamasına kilitlendi. Koronavirüse karşı geliştirilen ilacın, enfeksiyonun erken evresindeki kişilerin yarısında hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 50 azalttığı açıklandı. Merck, öncelikle ABD olmak üzere diğer ülkelerde de ruhsat başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

YARI YARIYA AZALDI

Şirket ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde "molnupiravir" ilacını alan deneklerin, "plasebo" alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirildi.

Açıklamada, molnupiravir için yakında ABD ve dünyada kullanım izinlerine başvurulacağı da belirtildi.

BEŞ GÜN BOYUNCA İKİ KEZ

Onaylanması halinde Kovid-19’u tedavi ettiği kanıtlanan ilk hap olması beklenen molnupiravirin, salgınla mücadelede önemli bir adım olabileceğine işaret edilen açıklamada, hastaların molnupiravir hapını beş gün boyunca günde iki kez alması gerekeceği kaydedildi.

Merck’in ilaç üzerinde yaptığı önceki deneyler, ilacın şiddetli semptomları bulunan ya da hastaneye yatmış hastalara fayda sağlamadığını göstermişti.

İLACIN FİYATI 6 BİN 200 TL

İlacın bir hasta için ücretinin yaklaşık 700 dolar yani 6 bin 200 Türk Lirası olacağı öngörülüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne tepki