İşte sandık başından kareler!

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ndeki oy kullanma işlemlerinden renkli kareler...

24 Haziran 2018, Pazar 10:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, 2014 yılında 213 santimetrelik boyuyla "dünyanın 18 yaş altı en uzun boylu genç kızı" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Weaver sendromu hastası Rumeysa Gelgi, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitti.


Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oy kullananlardan biri de 1918 doğumlu 100 yaşındaki Fatma Emiralioğlu oldu.

Emiralioğlu'nun oy kullanabilmesi için, kızı Gülten Evinç ile yaşadıkları evlerine, Seyyar Sandık Kurulları tarafından seyyar oy kabini getirildi.

Yatağa bağımlı seçmen Emiralioğlu'nun evinde gizlilik temin edilerek kabin oy kullanma rahatlığı sağlanacak bir yere yerleştirildi. Görevlilerin gözetiminde kızı Evinç'in desteğiyle oyunu kullanan ve imza kısmına parmak basan Emiralioğlu, oyunu kullandıktan sonra "Hayırlı olsun." temennisinde bulundu.

Kızı Evinç de annesinin 3 ay önce çok daha iyi olduğunu ancak bir süre önce yaşlılığa bağlı yürümekte sıkıntı yaşadığını belirterek, seyyar sandık uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Evinç, "Uygulamadan memnunuz çünkü annem kendinin değerli olduğunu bir kez daha hissetti." dedi.

Kırklareli Devlet Hastanesi'nde bir süredir tedavisi süren 21 yaşındaki Eda Türk, Evde Sağlık Hizmetleri ekiplerince ambulansla hastaneden oy kullanacağı okula götürüldü.

Türk, sedye üzerinde, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri için oyunu kullandı.

Uzun zamandır kalça çıkıklığı nedeniyle yürümekte güçlük çeken Emine Barut, "Ülkem için geleceğim için kendim geldim oy kullandım. 83 yaşındayım, cümle vatana hayırlı olsun" dedi. Oğlu Hüseyin Barut ise annesinin oy kullanmak istediğini belirterek ambulans ile gelip alacaklarını söyleyince annesinin çok mutlu olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacak vatandaşlar sandık başına giderken engelli ve hasta olan yaşlılara ise Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans hizmeti veriliyor. Yozgat'ta ambulans ile evinden alınan 83 yaşındaki Emine Barut, oyunu kullanmak için Bozok İlk ve Ortaokulu'na gelerek oy kullanacağı sandığa sedye ile taşındı. İl Sağlık Müdürlüğü 112 acil yardım ekipleri tarafından sedye ile taşınan Barut, oyunu kullanarak tekrar evine bırakıldı. 

Oy kullanmak için Tekirdağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne güverciniyle gelen hayvansever Hasan Yıldız, vatandaşların ilgi odağı oldu. Hayvansever Yıldız, "1079" numaralı sandıkta oyunu kullandı.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 50 yıldır güvercin beslediğini, "Trakya Makaracısı" cinsi "Fıstık" ismini verdiği güvercini çok sevdiğini ve yanından ayırmadığını söyledi.

Seçimin hayırlı olmasını dileyen Yıldız, "Vatanımıza, milletimize en faydalı olacak kişi gelir inşallah. Türkiye güçlü bir ülke, inşallah bizi kimse bölemeyecek. Dış güçler emellerine asla ulaşamayacak." dedi.


Pamir Yaylası'ndan 1982'de Türkiye'ye göç eden Kırgızlar, Erciş ilçesinde kendileri için oluşturulan Ulupamir Mahallesi'nde Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanmak için Ulupamir İlköğretim Okulu'na geldi.

Yöresel kıyafetleriyle geldikleri okulda renkli görüntüler oluşturan Kırgızlar, burada oylarını kullandı.

Kırgız Ahmet Aytaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır yöresel kıyafetlerle sandık başına gittiklerini söyledi.

Kırgız kültürünü yaşatmak için büyük mücadele verdiklerini anlatan Aytaç, "Önceki seçimlerde olduğu gibi bu yıl da kültürümüzü sandığa yansıttık. Kalkan, kaftan ve börkümüzü giyerek oyumuzu kullandık. Ulupamirliler olarak yöresel kıyafetlerimizi yaşatmaya devam edeceğiz. Seçimin de vatanımıza, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Kimsesi olmayan yaşlı ve hasta bir seçmen de komşuları tarafından ambulansla İstanbul Ortaköy'deki Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ne oy kullanmaya böyle getirildi.

Fethiye’de esnaflık yapan damat Önder Yıldız (35) ve Kayseri’den gelin olarak gelen Hülya Küçükoğlu (24) düğün öncesi vatandaşlık görevini yapmak için oy kullanmaya sandığa gitti. Hülya Küçükoğlu ile Önder Yıldız damat ve gelinlikle oy vermek için Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne geldi. Çifti sandık başında görenler şaşkınlıklarını gizleyemezken, gelin ve damat zarfları aynı anda sandığa attı.

Damat Önder Yıldız, düğün tarihini önceden aldıklarını belirterek ‘’Erken seçim olunca denk geldi. Güzel bir gelecek için Türkiye kazansın. Okulda parti başkanı gibi ilgi gösterdiler. Erken seçim olunca bu bizim şansımız oldu. Biz de vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için gelinlik ve damatlıklar gelerek oy kullandık. Bu bize unutamayacağımız bir anı oldu’’ diye konuştu.

Gelin Hülya Küçükoğlu ise Kayseri’den Fethiye’ye gelin geldiğini söyledi. Unutulmaz bir anı olduğunu dile getiren Küçükoğlu, "Bizim için çok farklı bir düğün oldu, vatandaşlık görevimizi yerine getirdik’’ dedi.

Türkiye, Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gidiyor.

Yurt genelinde oy verme işlemi saat 08.00 itibariyle başladı, saat 17.00'a kadar sürecek.

Yurt içinde toplam 56 milyon 322 bin 632 seçmen 180 bin 65 sandıkta oy kullanacak.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde oy kullanma işlemleri saat 08.00 itibariyle resmen başladı.

İşte sandık başından ilk kareler...

Sandık başındaki görevliler, yapılan son kontrollerin ardından "üye yemini" ederek görevlerine başladı. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 soruda Kadir Şeker davası