İşte seksin 8 faydası

ABD'de "Doktor Oz Show" ile tanınan "Oz Büyücüsü" lakaplı Mehmet Öz, seksin 8 faydasını anlattı

18 Mart 2018, Pazar 15:42
A A

Mehmet Öz'ün Hürriyet'te "Seksin 8 faydası" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle: Spor salonuna gitmeden önce düşünün. Seks, ortalama bir egzersizle karşılaştırıldığında belirli bir seviyeye kadar daha fazla kalori yaktırır. Kanada, Montreal'de yapılan çalışma, 1000 katılımcının seks sırasında harcadığı enerjiyle spor sırasında harcadıklarını kıyasladı. Buna göre ortalama yoğunlukta bir cinsel ilişki 100 kaloriye kadar yaktırabiliyor.

Amerikan 'Cardiology' dergisinde yayımlanan bir çalışma, haftada iki defa seks yapan erkeklerin, ayda yalnızca bir defa yapanlara kıyasla kalp hastalığı risklerinin daha az olduğunu gözlemlediklerini söylüyor.

Seks veya mastürbasyon yoluyla sık boşalma (ayda 21'den fazla) erkeklerde prostat kanserine karşı koruma sağlayabilir. Biliminsanları, 90'lı yıllarda sık seks yapan erkeklerin prostat kanseri riskinin yüksek olduğunu kanıtlamaya çalışıyordu. Neden, estesteron seviyesinin yüksekliğiydi.Ancak, 2000'li yılların başında yapılan çalışmalar tam tersini tespit etti: Sık boşalan erkeklerde prostat kanseri riski daha düşük.

Kafa dağıtmak için muhteşem bir yol! İnanması zor ama örneğin gece yaptığınız seks, sizi ertesi günkü toplantı stresinden uzaklaştırabilir. Yaklaşık 500 kadın ve erkekle yürütülen bir çalışma, topluluk önünde konuşma gibi genel olarak stresli kabul edilen aktiviteler öncesinde yapılan seksin stres seviyelerini azalttığını ortaya koydu.

İngiltere'nin Galler bölgesinde, yaklaşık 1000 orta yaşlı erkekle yapılan bir çalışmada, ölüm oranının daha fazla orgazm yaşayan erkeklerde daha düşük olduğu gözlemlendi. Ancak çalışmayı yürüten uzmanlar, bu ilginç ilişkilendirmeyi açıklayan tek faktörün sık yaşanan orgazm olmadığını belirtiyor. Sık boşalmanın yaşam süresini uzattığını kesin olarak söylemek için hâlâ daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Düzenli bir ilişkiniz varsa partnerinizle cinsel ilişkide bulunmak aranızdaki yakınlık ve samimiyeti artırarak daha güçlü ve sağlıklı bir ilişkiye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışma seks sonrası yatak sohbetlerinin sağlıklı paylaşımı destekleyen açıksözlülük ve güveni artırdığını gösterdi.

Almanya'daki Munster Üniversitesi'nden araştırmacılar ortaya koydu ki, cinsel aktivite migren hastalarının yüzde 60'ında başarılı oluyor. Bu yüzde 60 içindeki hastaların çoğu orta derecede veya tamamen rahatladığını söylüyor. Nörolog ve baş ağrısı uzmanı Stefan Evers bunu, seks yapmanın doğal ağrı kesici olan endorfin salgılamaya yol açmasına bağlıyor.

Yapılan bir araştırma, zevk alınan cinsel bir aktivitenin kadınlarda geçici olarak ağrıyı azaltabileceğini gösteriyor. Orgazmdan hemen sonra kadınlarda ağrı eşiğinin yüzde 74 arttığı belirtiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.