İşte size diş ağrısını hafifletecek 10 öneri!

Diş ağrısının kesin çözümü bir diş doktoruna gitmekten geçiyor; ancak doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmede bazı geçici doğal çözümler uygulanabilir. İşte size diş ağrısını hafifletecek 10 öneri!

18 Eylül 2021, Cumartesi 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Diş ağrısının kesin çözümünün diş hekimine gidip profesyonel yardım almayı gerektirdiğini söyleyen Hospitadent Yönetim Kurulu üyesi Diş Hekimi Selçuk özbölük “Ancak doktora gidinceye kadar ağrıyı hafifletmede bazı doğal çözümler uygulanabilir. Bu çözümlerin geçici olduğu unutulmamalıdır. Sonrasında mutlaka bir diş hekimine görünmek gerekli" dedi.

İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipiyle temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerinde dezenfektan etkisi vardır.

Diş hekiminize danışarak ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotik kullanımı için mutlaka diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Ağrıyan diş bir şey yenildiğinde daha fazla ağrıya neden olursa bu iltihaplanmanın göstergesidir.

Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı, anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. 'Eugenol' denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

Ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres; yani buz uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.

Sarımsak, çürük diş üzerinde bekletilirse ağrıya neden olan bakterileri yok eder.

çörek otunun uyuşturma özelliği yoktur; ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.

Zerdeçal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Suyla karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.

Karabiber, güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısını azaltmada etkilidir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Akciğerleri temizleyen bitki ortaya çıktı