İşte sünnet için en uygun zaman

İşte sünnet için en uygun zaman

Yaz tatilinin başlamasıyla beraber sünnet işlemlerinde artış yaşandığını belirten uzmanlar, sünnet için en uygun zamanın 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğunu söylüyor
 

23 Haziran 2017, Cuma 17:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sünnet konusunda doğru zaman ve koşulların en önemli faktörleri oluşturduğunu söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Soyupak, halk arasında basit bir işlem gibi görülse de sünnetin cerrahi bir müdahale olduğunu söyledi:

"Her türlü müdahalede olduğu gibi sünnetin de tam steril bir ameliyathane ortamında ve uzman bir hekim tarafından yapılması çok önemli. Enfeksiyon riski ve bir sorun anında müdahale yapılabilmesi için bu gereklidir"

2-6 YAŞ ARASINDA GENEL ANESTEZİ ŞART

Çocuk açısından zamanlama olarak sünnetin 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrasında yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Soyupak, “Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde veya 6 yaşından sonra yapılmasını önermekteler. Bunun dışında acil nedenlerden dolayı bu yaş aralığında sünnet yapılan çocukların psikolojik gelişimleri açısından mutlaka genel anestezi altında, hatırlamayacakları şekilde yapılması yararlı olacaktır” diye konuştu.

YAZ AYLARI SÜNNET İÇİN İDEAL

Sünnet işlemi sırasında oluşabilecek bir hatanın olası etkileri ileride telafisi zor sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle sünnet öncesinde çocuğun iyice muayene edilerek doğumsal bir anomali riskinin olup olmadığına bakılması gerektiğini aktaran Prof. Bülent Soyupak, “Cerrahi müdahale öncesi olası tüm risklerin doktor tarafından değerlendirilmesi önem taşıyor. Ayrıca yaranın açık tutulabilmesinin iyileşmeyi hızlandırması nedeniyle sünnetin yaz mevsiminde yaptırılması da önerilebilir” dedi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (5 Mart 2021 )