İşte Türkiye'nin en zengini

Ekonomi dergisi Forbes'un 'En Zengin 100 Türk' listesine göre, Türkiye'nin en zengin ismi, 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin oldu

28 Şubat 2012, Salı 10:51
A A

Forbes Türkiye dergisinin 7 yıldır yaptığı “En Zengin 100 Türk” listesine göre Türkiye'nin en zengin ismi 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin oldu.

Geçen yıl 4 milyar dolarlık servetiyle ilk sırada yer alan Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ise 2012'de 2.9 milyar dolarlık servetiyle ikinci sırada yer alırken,Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker de iki sıra yükselerek listede  2.8 milyar dolarlık servetle üçüncü oldu.

Araştırma sonuçlarını duyurmak üzere düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Forbes Türkiye Genel yayın Yönetmeni Burçak Güven, hesaplamaların kişilerin ceplerindeki nakit varlıkları değil, şirket hisseleri, gayrimenkuller ve sanat eserleri gibi toplam kayıtlı varlıklarının piyasa değerlerini yansıttığını belirterek "Biz bu araştırmaları uzman bir kadro eşliğinde son derece muhafazakar hesaplamalarla yapıyoruz. Bu nedenle bize göre bu varlıklar minimum değerlerdir.

Daha aşağıda olmaz, servetlerin aslında daha yukarıda olduğunu düşünüyoruz" dedi. Burçak Güven, kişilerin servetlerindeki değişmede dolar/TL kurundaki değişmenin yanı sıra, İMKB Endeksi'ndeki düşüşün etkili olduğuna dikkati çekerken, araştırmanın genel ekonominin ve sektörlerin yanı sıra işadamlarının performanslarını da  yıldan yıla kıyaslama ve bir ölçüde de referans oluşturma işlevi gördüğünü söyledi.

İLK 100 ÜN SERVETİ 104 MİLYAR DOLARDAN 95 MİLYAR DOLARA İNDİ

Toplantıda liste hakkında açıklama yapan Forbes Türkiye Yazı İşleri Müdürü Eyyüp Karagüllü, Forbes Türkiye 'En Zengin 100 Türk araştırması listesine 2011'de toplam 64.7 milyar dolarlık servetle 39 dolar milyarderinin girdiğini, 2012'de bu sayının 35 dolar milyarderine, servet toplamının da 55.3 milyar dolara gerilediğini söyledi.


.
Karagüllü, listedeki kişilerin büyük oranda servetlerini korumayı başardıklarını, ancak 2008 rakamlarının henüz yakalanamadığını belirterek, 2011'de ilk 100 listesinin 425 milyon dolarla, bu yıl ise 350 milyon dolarla kapandığını kaydetti. Karagüllü'nün verdiği bilgiye göre Forbes 100’ün toplam serveti geçen yıl 104 milyar dolar iken bu yıl 9 milyar dolarlık düşüşle 95 milyar dolara indi. Forbes 100’ün içinde toplam 19 kadın yer alırken, kadın milyarder sayısı ise 6 ile sınırlı kaldı. 

FERİT ŞAHENK VE SEMAHAT ARSEL DÖRDÜNCÜLÜĞÜ PAYLAŞTI

Forbes Türkiye sıralamasında bu yıl Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Koç Holding'den Semahat Arsel 2.6'şar milyar dolarlık servetleriyle dördüncülüğü paylaştı.

Listenin altıncı sırasında bulunan Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un serveti de geçen yıla göre 400 milyon dolar azalarak 2.5 milyar dolar oldu. Araştırma sonuçlarına göre “En Zengin 100 Türk” listesinde de 2,4 milyar dolar ile Filiz Şahenk yedinci, 2.3 milyar dolar ile Şarık Tara sekizinci, 2.2 milyar dolar ile Suna Kıraç dokuzuncu ve 2.1 milyar dolar ile de Ali Ağaoğlu onuncu sırada yer aldı.

SABANCI VE KOÇ'TAN İKİŞER İSİM MİLYARDER SIRALAMASINA GİREMEDİ

Forbes Türkiye araştırması "En Zengin 100 Türk" listesinde ilginç değişimleri de ortaya çıkardı. Buna göre Sabancı ve Koç Ailesi’nin ikişer ferdi ile Genel Enerji’nin kurucusu ve hissedarı Mehmet Sepil bu yıl milyarderler arasında yer alamadı. Geçen yıla göre Ali Koç’un servetinde 200, Ömer Koç’un ise 150 milyon dolar azalma meydana geldi.

Çiğdem Sabancı Bilen ile Serra Sabancı’nın servetleri de 50’şer milyon dolar azaldığı için bu yıl milyarderler arasına giremedi. Abraaj Capital ile birlikte Acıbadem hisselerinin bir kısmını Malezyalı yatırım fonu Khazanah’ın sağlık sektöründe faaliyet gösteren birimi Integrated Healthcare Holdings’e devreden Mehmet Ali Aydınlar, bu yıl 650 milyon dolar servetiyle Forbes 100’de ilk kez yer alırken, 53. sıradan listeye girdi.79’uncu sırada ise 450 milyon dolarlık servetiyle yine yeni bir isim, Green Park Hotels & Resort markasının sahibi Adil Üstündağ var. Verilen bilgiye göre merhum Kadir Has’ın eşi Rezan Has ilk kez listede yer bulurken, İÇDAŞ’ın sahipleri Taceettin, Necati, Bayram Yusuf Aslan ile Asım Kocabıyık, İman ve Mehmet Çolakoğlu gibi isimler listeye dönüş yaptı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.