İşte uçak biletinin en ucuz olduğu aylar

2016 yılı uçakla seyahat raporuna göre, Türkiye'de hava yolcuları yurt içinde en çok İstanbul - İzmir arası uçarken, yurt dışı uçuşlarda ilk sırayı İstanbul - Bangkok uçuşları aldı. Raporda, uçmak için en pahalı ve en ucuz aylar da açıklandı

05 Şubat 2017, Pazar 14:52
A A
İşte uçak biletinin en ucuz olduğu aylar
Online uçak bileti arama motoru Turna.com, 2016 yılı uçak seyahat raporunu açıkladı. Hazırlanan raporda, ülkemizde en çok tercih edilen yerli ve yabancı destinasyonlardan en ucuz ve en pahalı uçak biletlerine, en çok uçulan aylardan seyahat edenlerin yaşlarına ilgi çekici detaylar da yer aldı.
 

YURT İÇİNDE EN SIK İSTANBUL-İZMİR ARASI UÇULDU


Turna.com’un raporuna göre 2016 yılında en sık uçulan yurt içi rota İstanbul – İzmir oldu. Onu İstanbul – Antalya, Adana – İstanbul, İstanbul – Ankara ve İstanbul – Trabzon izledi. Yurt dışı uçuşlarında ise zirvede İstanbul – Bangkok yer aldı. Ardından da İstanbul – Amsterdam, İstanbul – Paris, İstanbul – Lviv ve İstanbul –Berlin rotaları geldi.
 

687 TL'YE DE UÇAN VER, 18 TL'YE DE


Yurt içi uçuşlarda satılan en pahalı uçak bileti, 687 TL’lik tutarıyla İzmir – İstanbul tek yön uçuşunun oldu. En pahalı yurt dışı bileti ise İstanbul – Salt Lake City uçuşu için 10 bin 535 TL’ye satıldı. En ucuz uçak bileti yurt içi uçuşlar için 17,90 TL’ye İstanbul – İzmir, yurt dışı uçuşlar için de 48 TL’ye İzmir – Atina uçaklarına alındı.
 

İŞTE EN PAHALI VE EN UCUZ AYLAR


Yurt içindeki destinasyonlara uçmak için kasım, yurt dışındaki destinasyonlar için de şubat en ucuz ay oldu. Uçakla seyahat etmek için en pahalı ay ise hem yurt içi, hem de yurt dışı destinasyonlarda temmuzdu.
 

ÇOCUĞUNU ALAN PARİS'E GİTTİ


Çocuklu aileler, yurt içinde sırasıyla en çok İzmir – İstanbul, İstanbul – Antalya ve Adana – İstanbul uçuşlarına yöneldi. Yurt dışı uçuşlarında en sık tercih ettikleri rotalar ise sırasıyla İstanbul – Paris, İstanbul – Bakü ve İstanbul – Amsterdam oldu.
 

ÖĞRENCİLERİN İLK TERCİHİ İZMİR - İSTANBUL


Öğrenciler yurt içinde en çok İzmir’den İstanbula uçtu.  En çok tercih ettikleri ikinci uçuş İstanbul – Antalya, üçüncü uçuş da İstanbul – Adana oldu. Yurt dışı seyahatlerinde ise öğrencilerin en sık tercih ettiği uçuşlar sırasıyla İstanbul – Paris, İstanbul – Lviv ve İstanbul – Londra arasında gerçekleşti.

65 yas üstü yolcular, yurt içi seyahatlerinde sırasıyla en çok İstanbul – İzmir, İstanbul – Antalya ve Trabzon – İstanbul uçuşlarını tercih etti. Yurt dışı seyahatleri için ise sırasıyla İzmir – Düsseldorf, İzmir – Frankfurt ve İstanbul – Şarm el Şeyh uçuşlarını seçtiler.

Yolcuların yaş ortalaması yurt içi uçuşlar için erkeklerde 32 - kadınlarda 33, yurt dışı uçuşlar için ise erkeklerde 34 - kadınlarda 33 olarak kaydedildi.
 

ÇİFTLER EN ÇOK BANGKOK'A UÇTU


Birlikte seyahat eden çiftlerin yurt içi seyahatlerinde en fazla uçtukları rotalar sırasıyla İzmir – İstanbul, İstanbul – Antalya ve Adana – İstanbul oldu. Çiftler, yurt dışı seyahatleri için ise en çok İstanbul – Bangkok, İstanbul – Amsterdam ve İstanbul – Denpasar Bali uçuşlarını tercih ettiler.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.