İster yaş ister kuru tüketin. Her şekilde çok şifalı!

Yazın en sevilen meyvelerinden olan, kışın da kurusunu tüketebildiğimiz kayısı nihayet tezgahlardaki yerini almaya başladı. Peki kayısının faydalarını biliyor musunuz?

13 Mayıs 2019, Pazartesi 09:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüksek besin değerine sahip olan kayısı; A, B, C, E vitaminleri içeriğinin yanı sıra aynı zamanda demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif deposu. Yaş ve kuru olarak tüketilebilen kayısı sindirimi kolaylaştırıyor, tokluk hissi sağlıyor, kilo kontrolüne yardımcı oluyor ve kabızlığa iyi geliyor. Antioksidan özelliği ile de beden sağlıklı tutarak hastalıklardan koruyor. Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, yaz aylarında taze olarak kışın da kurutulmuş şekilde tüketilebilen kayısının yararları hakkında bilgi verdi.Kayısı antioksidan etkiye sahiptir Kayısının içeriğinde antioksidan etkiye sahip “karotenoid” bulunmaktadır. Sarı, turuncu ve kırmızı renkler barındıran karotenoidlerden olan beta-karoten kayısıda bol miktarda bulunur. A vitaminin ön maddesidir ve ihtiyaç duyulduğunda vücut tarafından A vitaminine dönüştürülerek kullanılır. Vücutta, A vitaminine dönüşebilen birçok karotenoid arasından, dönüşüm oranı en fazla olanı betakarotendir. Yağda çözünebilen A vitamini; görme, üreme ve sağlıklı bir cilt le bağışıklık sisteminin korunması açısından önemlidir.

6. Hamileler, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için yararlı bir meyve olan kayısının taze olanında C vitamini bulunmaktadır.

7. Antioksidan özellikteki beta-karotenin yaşlanmayı geciktirme etkisi vardır. Kayısı cildi nemlendirir, korur ve pürüzsüzleştirir. A vitamininin deride yağ bezlerinin aktivitesini baskıladığı kanıtlanmıştır. İçerdiği A vitamini akne gibi cilt bozuklukları oluşumunu önler.


Ara öğün ya da konserve şeklinde tüketilebilir Kayısı, taze ve kuru olarak ara öğünde rahatlıkla tüketilebilir. Süt ve yoğurda karıştırılarak veya badem, ceviz gibi kuruyemişlerle birlikte yenilebilir. Kayısı kurutularak, konserve yapılarak, reçel ve marmelat şeklinde ya da dondurularak daha sonra da tüketilebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Limon vegan mı, değil mi? Mumlama işlemi özelliğini değiştiriyor