İstihare namazı nasıl ve ne zaman kılınır? Kaç rekattır, hangi sureler ve dualar okunur?

İstihare kelime olarak hayırlı olanın dilenmesi anlamına gelmektedir. Allah'tan bir şey istemek ve dua etmek için istihare namazı kılınmaktadır. Özellikle birçok kişi özel hayatında ya da iş hayatındaki durumların hayırlı olup olmadığını öğrenmek için istihare namazı kılmaktadır. Peki dilek dileme amacıyla kılınan istihare namazı nasıl ve ne zaman kılınabilir? İstihareye nasıl yatılır? İstihare namazı kaç rekattır, namaz sırasında hangi sureler ve dualar okunur?

21 Kasım 2021, Pazar 18:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstihare namazı Allah'tan bir şey istemek ve dua etmek için uyumadan önce kılınır. İstihareye yatmak isteyen kişilerin öncesinde istihare namazı kılması ve niyetlerini tutmaları gerekir. İstihare namazı kılındıktan sonra o niyetle ilgili rüya görmek için kişilerin uyuması gerekir. Halk arasında buna istihareye yatmak denir.

İstihare namazı nasıl kılınır?

İstihare namazı nasıl kılınır?

Birinci rekat:

  • Öncelikle 'Niyet ettim Allah rızası için İstihare namazı kılmaya' diyerek niyet edilir ve namaza başlanır.
  • Namaza 'Allah-u Ekber' diyerek başlanır ve ilk olarak Subhaneke okunur.
  • Sonra besmele çekilir ve Fatiha okunur.
  • Kafirun suresi okunduktan sonra Rüku'a gidilir, secdeye gidilir ve doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilerek 2. rekata başlanır.

İkinci rekat:

  • Ayağa kalkıldıktan sonra kıyama durulur ve besmele çekildikten sonra Fatiha suresi okunur.
  • İhlas suresi okunur ve daha sonra Rüku'ya gidilir. Secdeye gidilir, doğrulur ve sonra tekrar secdeye gidilir.
  • Oturulur ve Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena duaları okunur.
  • Sağa ve sola dönerek 'Es selamu aleyküm ve rahmet'ullah' diyerek selam verilir.
  • İstihare namazı selam verdikten sonra biter.

İstihare namazı ne zaman kılınır?

İstihare namazı ne zaman kılınır?

İstihare namazı Müslümanlar için farz sayılan namazlardan olmadığı için kişiler ne zaman isterlerse o zaman kılabilmektedir. İstihare namazı kılmak isteyen kişiler ne zaman uyuyacaklarsa uyumadan önce abdest almaları ve istihare namazı kılmaları gerekir. Uykudan önce kılındığında istihare namazı için abdest almak ve bu şekilde namaz kılmak gerekir.

İstihare namazı için herhangi bir gün ya da saat bulunmaz. Kişiler girişecekleri bir iş için hayırlı olup olmadıkları konusunda bununla ilgili rüya görmek için istihare namazı kılarlar. İstihare namazlarının uyumadan önce ve 2 rekat olarak kılınması gerekir. İstihare namazından sonra rüyada yeşil ya da beyaz renkler yani açık renkler görmek işin hayırlı olacağına, siyah-kırmızı gibi koyu renkler hayırlı olmayacağına işaret olarak yorumlanır. İstihare namazından sonra rüyanın nasıl bir his oluşturduğu da niyet edilen işin hayırlı ya da kötü olacağı şekline uyarlanmaktadır.

İstihare namazı kaç rekattır?

İstihare namazı kaç rekattır?

İstihare namazı 2 rekattır ve uyumadan önce kılınması gerekir. Herhangi bir kılınma zamanı bulunmaya istihare namazı kişilerin niyet ettikleri şeyleri rüyalarında görmek için kıldıkları namazlardır.

 

İstihare namazında hangi sureler ve dualar okunur?

İstihare namazında hangi sureler ve dualar okunur?

İstihare namazında Subhaneke, Fatiha, Ettahiyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena sureleri okunmaktadır.

Aynı zamanda istihare namazında istihare duası yapılmaktadır. İstihare duasının Türkçe okunuşu şu şekildedir:

"Allâhumme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb. Allâhumme inkunte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih."

(Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; Tirmizi, Vitr, 18; İbn Mace, Akâme, 188; Ahmet b. Hanbel, III/344)

İstihare namazında okunan istihare namaz duasının Türkçe anlamı şu şekildedir:

“Allah'ım senden hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni ve bana güç vermeni istiyorum. Senin kereminden beni de ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter ben acizim ve senden yardım istiyorum. Sen her şeyi bilensin ben ise hiçbir şey bilmem. Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah'ım yapmayı düşündüğüm şeyin hayatım, dünyam ve ahiretim için hayırlı olup olmadığını bana göstermeni istiyorum. Bu olayın benim hakkımda hayırlı olup olmadığını bana takdir eyle. Eğer hakkımda hayırlı ise bana nasip et, eğer hakkımda hayırlı değilse bana bunu yaşamayı nasip etme. Eğer yaşayacağım şey ahiretim için iyiyse bana nasip et değilse beni ondan uzaklaştır.”

İstihare nasıl yapılır?

İstihare nasıl yapılır?

İstihare Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s) sıkça yaptığı bir şey olduğu için dinimizdeki yeri de oldukça önemlidir.

İstihareye yatmak isteyen kişilerin öncesinde istihare namazı kılması ve niyetlerini tutmaları gerekir. İstihare namazı kılındıktan sonra o niyetle ilgili rüya görmek kişilerin uyuması gerekir.

Görülen rüyaya göre o işin hakkında hayırlı olup olmadığını kişilerin anlaması ve bu şekilde hareket etmeleri gerekir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Siyah rengin anlamı nedir? Psikolojik anlamı, enerjisi, insan üzerindeki etkisi ve özellikleri