'İstiklal Marşı' cezası

İstiklal Marşı okunurken saygı duruşunda bulunmadıkları iddiasıyla 2 liseliye 140 lira para cezası kesildi

29 Ekim 2009, Perşembe 16:08
A A

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde, 2 lise öğrencisine Cumhuriyet Bayramı törenleri kapsamında dün yapılan çelenk koyma töreni sırasında İstiklal Marşı okunurken, saygı duruşunda bulunmadığı iddiasıyla 140 lira para cezası kesildi. Gözaltına alınan ve Kabahatler Kanunu'na göre 140 lira parayla cezalandırılan lise öğrencilerinden Hüseyin Şahin, "Sesi duymamıştım ceza kestiler. Benim bu parayı ödeyecek gücüm yok" dedi.

100 METRE MESAFEDEYDİLER

Cumhuriyet'in 86 yıldönümü nedeniyle dün Suruç İlçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk koyma töreni düzenlendi. Suruç Kaymakamı Sinan Yıldız, DTP'li Belediye Başkanı Ethem Şahin ile Garnizon Komutanı ve öğrencilerin katıldığı törende, çelenklerin konulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Ancak, İstiklal Marşı okunurken, tören alanına yaklaşık 100 metre mesafedeki çarşıda dolaşan Suruç Lisesi 2'ci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Hüseyin Şahin ile ismi öğrenilemeyen bir başka öğrenci, saygı duruşunda bulunmayarak yolda yürüdü yürümeyi sürdürdü. 

Saygı duruşunda bulunmayan gençleri İstiklal Marşı'nın bitmesinin ardından durduran polis, kimlik kontrolünün ardından gözaltına aldı. Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen iki genç, Kabahatler Kanunu kapsamında 'İstiklal Marşı'na saygısızlık' suçunu işledikleri gerekçesiyle 140 TL para cezasına çarptırıldı,

ÖDEYECEK GÜCÜM YOK

Para cezasına çarptırılan gençlerden Hüseyin Şahin, İstiklal Marşı'nı duymadıkları için yürüdüklerini ve kendilerini durduran polislerin 'Neden saygı duruşunda bulunmadınız?' sorusuna, 'Duymadık' yanıtını verince gözaltına alındıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Hayatımda ilk kez ceza almanın şaşkınlığını yaşıyorum. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk koyma töreni vardı. Bu sırada ben meydana yaklaşık 100 metre mesafede yürürken, İstiklal Marşının okunduğunu duymadım. Daha sonra polisler hızla yanıma gelip beni ve bir başka kişiyi polis merkezine götürdü. Bende gözaltına alındığım için babama haber verdim. Bir süre polis merkezinde bekledikten sonra, 140 lira ceza makbuzunu elime vererek beni serbest bıraktılar. Eğer her İstiklal Marşı okunduğunda uzak mesafedeki kişiler gözaltına alınıp ceza kesilirse, bütün Türkiye cezalı duruma düşer. Ben öğrenciyim, okul harçlığından başka gelirim yok. Bu cezayı nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum."

Şahin, peşin ödenmesi durumunda 4'te 3'ü tahsil edileceği belirtilen cezayı ödeyecek gücü olmadığı için yasal süre olan 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz edeceğini sözlerine ekledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.