İsveç Kralı torunlarının prens ve prenseslik unvanlarını ellerinden aldı

Bir kraliyet ailesinde prens ya da prenses olarak doğmuş olmak çoğu kişi için hayatta başa gelebilecek en şanslı olaylardan biri kabul edilebilir. Ancak İsveç'te şu an tam bunun tersini düşündürecek olaylar yaşanıyor. İsveç’te Kraliyet Ailesi genişleyip masraflar artınca,Kral Gustaf ‘tasarruf tedbiri’ olarak 5 torununun prens ve prenseslik unvanlarını ellerinden aldı.

09 Ekim 2019, Çarşamba 10:27
A A
VERGİ YÜKÜ ARTIYOR DEDİ

VERGİ YÜKÜ ARTIYOR DEDİ

İsveç Kralı 16. Gustaf’ın 3 çocuğu 7 torunu var. Kraliyet Ailesi’nin genişlemesi, ‘vatandaşların vergi yükünü artırdığı’ gerekçesiyle ülkenin en çok tartışılan konularından biri. İsveç parlamentosu geçen yıl Kraliyet Ailesi’nin harcamalarının denetlenmesi kararı almıştı.


‘DÜK’ VE ‘DÜŞES’ OLDULAR

‘DÜK’ VE ‘DÜŞES’ OLDULAR

Kral Gustaf, Kraliyet Ailesi’nin yıllık 12 milyon euroluk (76.6 milyon lira) bütçesini aşmamak için radikal bir karar aldı. Kral, ikinci çocuğu Prens Carl Philip ve üçüncü çocuğu Prenses Madeleine’den olan 5 torununun ‘prens’ ve ‘prenseslik’ unvanlarını aldı. Çocuklar artık ‘dük’ ve ‘düşes’ olarak anılacak.

VELİAHTA DOKUNMADI

VELİAHTA DOKUNMADI

Kraliyet bütçesinden yararlanamayacak çocuklar sarayda görev almayacak. Veliaht Prenses Victoria’dan olan torunları Prenses Estelle (7) ve Prens Oscar’ın (3) unvanları ise sabit kaldı. Kararı desteklediğini söyleyen Prenses Madeleine ve Prens Carl Philip “Artık çocuklarımız özgür” dedi.

Kral’dan sonra Prenses Victoria tahta geçecek. Prenses Victoria’dan sonra tahtın ikinci ve üçüncü sırasında olan Prenses Estelle (solda) ile Prens Oscar’ın unvanları ise alınmadı.


Prens Carl Philip ve eski manken eşi Sofia Hellqvist’in Alexander (3) ve Gabriel (2) adlı 2 oğlu var. Prenses Madeleine ile ekonomist eşi Christopher O’Neill’in ise Leonore (5) ve Adrienne (1) adlı kızları ile Nicolas (4) isimli oğlu var.

Sıradaki haber yükleniyor...