İsveçli firma çalışanlarına çip takıyor!

İsveç merkezli bir şirket, kabul eden çalışanlarının derisinin altına çip yerleştirmeye başladı

04 Nisan 2017, Salı 10:46
A A
İsveçli firma çalışanlarına çip takıyor!
2009 yılında Intel'in 2020 yılına kadar insan beynine çip yerleştirilmeye başlanacağını ve bilgisayarların artık klavye ve fare olmadan yönetilebileceğine dair açıklamaları gündeme damga vurmuştu. Intel'in, aradan geçen 8 yıllık sürede hedefine ne kadar yaklaştığı hakkında henüz bir bilgimiz yok.

Ancak, çalışanlarını kimlik kartı taşıma zorunluluğundan kurtarmak için uzun süredir araştırmalar yapan İsveç merkezli Epicenter isimli bir şirket, geliştirdiği çözümle ses getirmeyi başardı. Bir pirinç tanesi kadar olan mikroçip, el derisinin altına şırınga aracılığıyla yerleştiriliyor.
 

KAPILARI ŞİFRE GİRMEDEN AÇIYORLAR


Radyo frekanslarını kullanarak cihazlar ile iletişime geçen çipin yerleştirildiği çalışanlar, elleri ile şifre girmeden kapıları açabiliyor ve şirket içerisinde tüm cihazları kullanabiliyor.

Epicenter'ın kurucusu ve CEO'su olan Patrick Mesterton, yaptığı açıklamada şirket içerisinde 150 çalışanın el derisine çip yerleştirilmesini kabul ettiğini ve şu ana kadar durumdan oldukça memnun olduklarını belirtti.

shiftdelete.net'in haberine göre Karolinska Enstitüsü'nde çalışan mikrobiyolog Ben Libberton ise, deri altına yerleştirilen çip ile kişilik haklarının kolayca ihlal edilebileceğini ve başta sağlık olmak üzere birçok gizli bilgiye ulaşılabileceğini ifade ediyor. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.