İsviçre Alpleri'ndeki Buz Katedral görenleri büyülüyor

Doğa bizi her geçen gün daha da şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İsviçre Alpleri'nin yüksek bir kesiminde ortaya çıkan buz mağarası turizme kazandırıldı. Mağara o kadar büyüleyici ki, görenler onu Buz Katedral olarak adlandırıyor. Mağarayı görünce 'başka bir dünyadaymış' gibi hissettiklerini söyleyen ziyaretçiler için Buz Katedral, mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

18 Ocak 2021, Pazartesi 17:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsviçre Alpleri'ndeki yüksek rakımlı bir bölgede oluşan mağara, büyüleyen görüntüsü nedeniyle Buz Katedral olarak adlandırılıyor. Şimdilerde ziyarete açık hale gelen Buz Katedral turist akınına uğruyor.

Telesiyejle 15 dakika

Telesiyejle 15 dakika

Mağanın boyutları yıldan yıla değişse de, ortama olarak yüksekliği 5 metre yüksekliğinde oval bir tavana sahip ve uzunluğu da 20 metreyi buluyor.

Buz Katedrale çıkmayı sağlayan Glacier 3000 isimli telesiyej şirketin yetkilileri, mağaraya ulaşmanın 15 dakika sürdüğünü, bu süreçte bütün risklerin ziyaretçilerin sorumluluğunda olduğunu söylüyor.

"Geçen yıl daha farklıydı"

"Geçen yıl daha farklıydı"

Glacier 3000'in CEO'su Bernhard Tschannen, geçtiğimiz günlerde turizme kazandırılan mağara hakkında Reuters'a verdiği demeçte şunları söyledi:

Geçtiğimiz yıllarda da buz mağaramız vardı. Ancak daha dik ve farklıydı. Bu yıl ise mağaranın için oldukça düz ve erişimi daha kolay. Buz katedraline benziyor ve gerçekten çok güzel.

Sifon etkisi

Sifon etkisi

"Değirmen" olarak da bilinen mağara, sifon etkisiyle oluşuyor. Mağara, her ilkbahar ve yaz eriyen karlarla doluyor ve bir göl oluşuyor. Sonbaharda ise biriken sular çekiliyor ve mağara ortaya çıkıyor.

"Sanki bu dünyadan değil"

"Sanki bu dünyadan değil"

Hollandalı turist Helen Tromp, "Muhteşem ama bu kelime yeterli değil. Sanki bu dünyadan değilmiş gibi. Gitme şansı olanlara tavsiye edebilirim" diyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kar yağışını en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz 6 kış rotası