İsviçre Demiryolları'ndan 'uçan taksi' hamlesi: Yolcuları böyle taşıyacaklar

İsviçre Demiryolları, yolcularını gitmek istedikleri yerlere ulaştıracak 'uçan taksiler' planı için çalışıyor. Elektrikle çalışacak taksilerde 5 kişiye kadar yolcu taşınabilecek

14 Ocak 2019, Pazartesi 10:26 Son Güncelleme:
A A
İsviçre Demiryolları'ndan 'uçan taksi' hamlesi: Yolcuları böyle taşıyacaklar

Bloomberg’in aktardığına göre, bunun için uçak taksi üreten Alman Lilium şirketi ile görüşmeler yapan SBB, tren istasyonlarındaki yolcularını gitmek istedikleri yerlere ulaştıracak uçan taksiler çalıştırmayı planlıyor. Elektrikle çalışacak taksilerde 5 kişiye kadar yolcu taşıyabilecek. Elektrikli taksiler planlanmış şekilde havalanacak ve dikey olarak havalanacağı için bir piste de ihtiyaç olmayacak.

İsviçre’de yayımlanan SonntagsZeitung gazetesinin haberine göre de SBB sözcüsü Raffael Hirt, bu proje için görüşmelerin devam ettiğini ve tarafların bir niyet mektubu imzaladıklarını söyledi.

'ÜTOPİK PLANLAR YERİNE SORUNLARI ÇÖZÜN'

Söz konusu plana bazı siyasetçilerden sert eleştiri geldi. İsviçre Halk Partisi ve Bern Belediyesi ulaşım ve enerji direktörü Christoph Neahaus, İsviçre Demiryolları'nın tren ulaşımı için hizmet veren bir servis olduğunu belirterek şirketin hava trafiği gibi ütopik planlar yerine demiryollarının sorunlarını çözmeleri gerektiğini söyledi.

Gonca YAĞCI, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Trump Süleymani'nin ölüm emrini verdiği anları anlattı