İsviçre'ye cihat çağrısında bulundu

Libya lideri Muammer Kaddafi, yeni minare yapımına yasak getiren İsviçre'ye karşı cihat çağrısında bulundu

26 Şubat 2010, Cuma 09:10
A A

Kaddafi, Mevlid Kandili dolayısıyla Bingazi kentinde binlerce kişiye yaptığı konuşmada, "Allah’ın evlerini yıkan imansız ve inancını yitirmiş İsviçre’ye karşı her yoldan cihat ilan edilmeli" dedi.

"İsviçre’ye, siyonizme, yabancı saldırısına karşı cihadın terörizm olmadığını" savunan Kaddafi, "İsviçre ile beraber olan dünyadaki her Müslümanın imansız, İslam’a, Hz. Muhammed’e, Allah’a ve Kuran-ı Kerim’e karşı olduğunu" söyledi.

İsviçre’de 29 Kasım’da düzenlenen referandumda seçmenlerin yüzde 57’si camilerde yeni minare inşa edilmesine karşı oy kullanmış, bu sonuç başta Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülke ve kurumun tepkisini çekmişti. Kaddafi’nin oğlu Hannibal Kaddafi ve eşinin, Temmuz 2008’de Cenevre’deki lüks bir otelde iki çalışanı dövmek suçundan gözaltına alınması, İsviçre ve Libya arasında diplomatik krize neden olmuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.