İtalya corona virüsün yayıldığı noktayı arıyor: Biyolojik bomba etkisi

İtalya şimdiye dek corona virüs salgınını en ağır yaşayan ülke oldu. Ülkedeki yetkililer salgının bu derece yaygınlaşmasının kaynağı olarak Atalanta'nın Şampiyonlar Ligi'nde Valencia'yı ağırladığı maçı gösteriyor.

26 Mart 2020, Perşembe 17:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya corona virüsten neden bu kadar etkilendiğini araştırıyor. Net bir kanıt olmasa da ülkedeki yaygın kanı, salgının henüz dillendirilmediği ve önlemlerin alınmadığı ilk dönemde oynanan Atalanta-Valencia maçında yayıldığı.

Valencia kulübündeki oyuncular, teknik ekip ve personelin yüzde 35'inin corona virüse yakalandığı açıklandıktan sonra bu düşünce daha da güçlenmeye başladı.

Bergamo Belediye Başkanı olan Giorgio Gori, Atalanta ile Valencia arasında oynanan Şampiyonalr Ligi maçının 'biyolojik bomba etkisi' yaratmış olabileceğini söyledi.

"Binlerce insan birbirine sarıldı"

"Binlerce insan birbirine sarıldı"

Atalanta, o maçta Valencia'yı 40 bin taraftarının önünde 4-1 yenmişti. Gori'ye göre o maçtaki galibiyetin sevinciyle 40 bin taraftarın büyük çoğunluğu birbirine sarıldı, temas etti ve salgın yayılmaya başladı.

Gori'nin bu düşüncesini destekleyen bir açıklama da yoğun bakım direktörü olan Luca Lorini'den geldi. Lorini, 

"Eminim binlerce insan o gün birbirine defalarca kez sarıldı. Salgının yayılması için müthiş uygun bir ortam. Bunun olacağını tahmin etmek mümkün değildi. Oradaki insanların da ne olacağından haberleri yoktu" dedi.

Maç 19 Şubat tarihinde oynandı ve İtalya'daki ilk vaka maçtan 2 gün sonra, 21 Şubat'ta ortaya çıktı. İspanya'daki rövanş maçı ise seyircisiz oynanmıştı.

Valencia-Atalanta maçının öyküsü

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Burak Yılmaz, çıkan Fenerbahçe iddialarıyla ilgili konuştu