İtalya'da bir günde 651 kişi hayatını kaybetti

İtalya'da bir günde 651 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberine göre; İtalya'da yeni tip corona virüsten ölenlerin sayısı 651 kişi artarak 5 bin 476'ya yükseldi.

22 Mart 2020, Pazar 20:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede bir ay önce patlak veren corona virüs salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı. Ülkede mevcut corona virüs vaka sayısının 46 bin 638’e ulaştığını bildiren Borelli, bu rakama ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde corona virüs bulaşanların toplamının 59 bin 138'e çıktığını duyurdu. Borrelli, dün 6 bin 72 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının bugün 952’lik artışla 7 bin 24’e ulaştığını bildirdi.

Angelo Borrelli, ölü sayısının düne göre 651 kişi artarak 5 bin 476’ya yükseldiğini belirtti.

Bugün açıkladığı ölü rakamının dün kaydedilen en yüksek ölü sayısından 142 daha az olmasına ilişkin Borrelli, bugünkü verilerin düşüşün başlangıcı olmasını umduğunu söyledi. 

Angelo Borrelli, Roma’daki Sivil Savunma Genel Müdürlüğünde çalışan 12 yetkilide de corona virüse rastlandığını, bu kişilerin herhangi bir semptomu olmadığını, evlerinde çalışmaya devam ettiklerini açıkladı. 

Borrelli’nin Kovid-19 testinin ise negatif çıktığı ifade edildi.

Yetkililerden "Evde kalın" çağrısı 

Ülkede en çok corona virüs görüldüğü Lombardiya Bölgesi’nin verilerinde, 20-21 Mart arasında 3 bin 251 yeni vaka kaydedilirken bu sayının dünden bugüne 1691'e gerilediği dikkati çekti. 

Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana, herkese evinde kalması çağrısını yineleyerek, "Kendinizi ve başkalarını korumak için evde kalmalısınız. Her şekilde limitlerin sınırındayız" dedi. 

Diğer yandan, Katolik aleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus da geleneksel pazar duasını yine video konferans yöntemiyle gerçekleştirirken, halkı hükümetin aldığı önlemlere sert de olsa uymaları çağrısında bulundu. 

İtalya'da 18 sağlık çalışanı hayatını kaybetti 

İtalyan Adnkronos ajansının haberine göre, ülkede ilk corona virüs vakalarının görüldüğü Lodi’de Doktor Andrea Carli’nin 19 Mart’ta corona virüs nedeniyle öldüğünün kesinleşti. Carli ile beraber İtalya’nın corona virüsle mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı da 18'e yükseldi. 

Rusya ve Küba'dan İtalya'ya tıbbi yardım 

Corona virüs Acil Durum Komiseri Domenico Arcuri de katıldığı bir televizyon programında, corona virüse karşı savaşta olduklarını dile getirerek, "Fransa bize 1 milyon maske hibe etti. Almanya onlarca solunum cihazı gönderdi. Başbakan Giuseppe Conte, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den birkaç uçak yardım istedi ve bunu sağladı. Rusya’dan 180 doktor ve hemşirenin yanı sıra maske ve solunum cihazı gelecek" bilgisini paylaştı.Küba da İtalya’nın virüsten en çok etkilenen bölgesi Lombardiya’nın merkezi Milano'ya 52 kişilik doktor ve hemşire heyeti gönderdi. Küba ve İtalya bayraklarıyla havaalanından çıkan Kübalı sağlıkçıların alkışlarla karşılandığı görüldü. 

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pfizer aşısı olan 10 kişi daha hayatını kaybetti