İtalya'da corona virüsten ölenlerin sayısı Çin'i geçti

İtalya'da corona virüsten ölenlerin sayısı Çin'i geçti

İtalya'da yeni tip corona virüsten ölenlere bugün 427 kişi daha eklendi. İtalya, toplam ölü sayısının 3 bin 405’e ulaşmasının ardından en fazla ölümün yaşandığı Çin'i geride bıraktı.

19 Mart 2020, Perşembe 20:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İtalya'da 21 Şubat’ta patlak veren salgınında bilanço ağırlaşmaya devam ediyor.  Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkent Roma’da ülke genelindeki corona virüs vakalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Borrelli, ülkede mevcut corona virüs vaka sayısının 33 bin 190'a ulaştığını, buna ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde corona virüs bulaşanların toplam sayısının 41 bin 35 olduğunu belirtti. 

Borrelli, dün 4 bin 25 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının bugün 415 artışla 4 bin 440’a çıktığını bildirdi. Sivil savunma yetkilisi, corona virüs bulaşmasının stabil olduğunu belirterek, iyileşmelerdeki artışa dikkati çekti. 

Borrelli, ölü sayısının düne göre 427 kişi daha arttığını ve toplam sayının 3 bin 405'e yükseldiğini belirtti. 

İtalya bu sayıyla Çin'i geride bırakarak corona virüsten dünyada en çok ölümün görüldüğü ülke haline geldi. Yeni tip corona virüs salgınının ilk ortaya çıktığı Çin'de 3 bin 242 ölüm kayıtlara geçmişti. 

Öte yandan Rainews24’ün haberinde, corona virüsle mücadele eden 5 doktorun bugün öldüğü ve yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısının 13'e çıktığı belirtildi. 

Bergamo'daki hastane direktöründen İngilizce çağrı 

Ülkede son dönemde corona virüs vakalarının ve kayıplarının en çok görüldüğü Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana da virüsün yayılmaması için insanlara sokağa çıkmama çağrısını yinelerken, hükümetten de bölgede daha sıkı tedbirler almasını istedi. 

Bölgesel yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera, bölgelerinde bugün itibarıyla hasta ağırlayabilecekleri boş yatak kalmadığını söyledi. 

Bölgede en zor durumdaki Bergamo kenti hastanesi Papa 23. Giovanni’nin direktörü Stefano Fagiuoli, İngilizce paylaştığı videosunda, “Umutsuzca hemşirelere, doktorlara, solunum cihazlarına ve koruyucu ekipmanlara ihtiyacımız var” ifadesini kullandı. 

Fagiuoli, hastanede ve bölgelerindeki durumun son derece acil ve kritik olduğunu vurguladı. 

Bu arada yerel basın, defin işlemlerine yetişilemediğini, çok sayıda cenazenin kiliselerde bekletildiğini duyurdu. 

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Portekiz'de corona virüs bilançosu ağırlaşıyor