İtalyan lastik devi Pirelli Çin'e satılıyor

İtalyan lastik devi Pirelli Çin'e satılıyor

Dünyanın 5'inci büyük lastik üreticisi Pirelli'yi Çin satın alıyor. Çin, İtalyan sanayi sektörünün sembol isimlerinden biri olan Pirelli'yi satın almak için 7.7 milyar dolar ödeme yapacak

23 Mart 2015, Pazartesi 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son üç yıldaki en büyük şirket avına hazırlanan Çinliler gözüne İtalyan lastik devi Pirelli’yi kestirdi.

ChemChina olarak bilinen Çin Ulusal Kimya Şirketi’nin Pirelli’de yüzde 26 paya sahip Camfin’le hisse devri üzerinde anlaştığı bildirildi. Çin basınında yer alan haberlere göre, söz konusu pay için 1.9 milyar dolar ayıran ChemChina, ünlü lastik üreticisinin kalan tüm hisselerini satın almak için hisse başına 15 Euro teklif etti. Teklif kabul edildiği takdirde, Pirelli için Çinli şirketin kasasından yaklaşık 7.7 milyar ABD doları çıkacak.

Dünyanın en büyük oto pazarı Çin’de başlıca yerli lastik üreticileri arasında yer alan ChemChina, söz konusu satın almayla ileri teknolojiye erişim hedefliyor. Şirketin Pirelli markası aracılığıyla yurtdışı pazarlara nüfuz etmeyi umduğu da belirtiliyor.

Çinliler, yurtdışında bugüne kadarki en büyük şirket satın alımında Kanadalı Nexen için 2012 yılında 15 milyar dolar ödemişti. Çoğunlukla devlete ait ya da doğrudan devlet destekli Çin şirketleri, son yıllarda Fiat, Eni gibi İtalyan şirketlerine de yatırım yapmıştı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Karaismailoğlu'ndan İkizdere açıklaması