İtalyan mafya lideri yakalandı

İtalyan mafya lideri yakalandı

Avrupa'nın en çok aranan uyuşturucu olarak bilinen İtalyan mafya lideri Roberto Pannunzi Kolombiya'da yakalandı. Bir alışveriş merkezinde ele geçirilen Pannunzi hemen İtalya'ya teslim edildi

07 Temmuz 2013, Pazar 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

3 yıldır firarda olan Pannunzi, Güney Amerika'dan Avrupa'ya her ay yaklaşık 2 ton kokain kaçırmakla suçlanıyor. İtalya'nın Pablo Escobar'ı, Avrupa'nın en çok aranan uyuşturucu kaçakçısı sonunda yakayı ele verdi. İtalyan mafya lideri Roberto Pannunzi, Kolombiya'da bir alışveriş merkezinde yakalandı.

SAHTE KİMLİK GÖSTERDİ


Pannunzi kendisini sorgulayan polislere Venezuela'ya ait sahte bir kimlik kartını gösterdi. Ancak gerçek kimliği çoktan teşhis edilmişti. Kolombiya polisi Pannunzi operasyonunda Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi'nden yardım aldı. 65 yaşındaki mafya lideri yakalanışının üzerinden 24 saat geçmeden bir uçakla Bogota'dan İtalya'nın başkenti Roma'ya gönderildi. Mafya lideri, Fiumicino Havaalanı'nda da İtalyan polislerince teslim alındı.

KOKAİN TİCARET KÖPRÜSÜ KURMUŞ

İtalyan savcılar, Pannunzi'nin İtalya ile Kolombiya arasında bir kokain ticareti köprüsü kurduğunu söylüyor. Calabria mafyası Ndranghetta'nın lideri olarak Roberto Pannunzi'nin Avrupa'ya her ay 2 tona kadar kokain sokulmasında rol oynadığı belirtiliyor. İlk kez 1994'te Kolombiya'da yakalanan ve İtalya'ya iade edilen Pannunzi, gözaltı süresinin sona ermesinin ardından serbest bırakılmıştı. İtalya'da 2004'te tekrar gözaltına alınan ve mahkeme karşısına çıkarılan Pannunzi, 2010'da kalp hastalığının tedavisi için gönderildiği özel hastaneden kaçmıştı. 16 buçuk yıllık hapis cezası bulunan Pannunzi'nin yakalanması, uyuşturucu trafiği tarihini değiştirecek bir gelişme olarak yorumlanıyor.

CNN TÜRK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ermenistan'daki darbe girişimi sahte mi?