İtalya'nın kredi notu düşürüldü

İtalya'nın kredi notu düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İtalya'nın "Aa2" olan devlet tahvili kredi notunu üç basamak birden düşürerek "A2"ye çekti, kredi not görünümünü ise "negatif" olarak belirledi

05 Ekim 2011, Çarşamba 09:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kuruluştan yapılan açıklamada, not indirimine gerekçe olarak İtalya’daki politik belirsizlikleri, düşük büyüme beklentilerini ve ciddi boyutlara ulaşan borcun uzun vadede finansman riskini gösterdi.

Moody’s, kararda, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 120’lerine ulaşan kamu borcunu azaltabilme riskinin artmasının etkili olduğuna dikkat çekerek, İtalya’nın borçlanma faiz oranlarının rekor seviyelerde artmasınında ülkenin ciddi bir güven kriziyle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s da (S&P), 20 eylül’de İtalya’nın kredi notunu "A+"dan "A"ya çekmiş, görünümü ise "negatif" olarak belirlemişti. Kuruluş, karara, zayıflayan ekonomik büyüme görünümünü ve hükümetin GSYH’nin yüzde 120’sine ulaşan kamu borcunu azaltamayacağına yönelik endişeleri gerekçe göstererek, ülkenin zayıf ekonomik büyüme görünümünün İtalya’nın mali konsolidasyon programının etkinliğini sınırlayabileceği uyarısında bulunmuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 25 Ocak 2021 altın fiyatları: Çeyrek altın ne kadar oldu?