İtalya'ya 'Okulda İsa ve haç' cezası

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), okul binalarında ve dersliklerde çarmıha gerilmiş İsa figürleri ve haç işaretleri bulunduran İtalya'yı mahkum etti

04 Kasım 2009, Çarşamba 05:00
A A
İtalya'ya 'Okulda İsa ve haç' cezası

İtalya, konuyu AİHM’e taşıyan Finlandiya kökenli İtalyan vatandaşı Soile Lautsi’ye 5 bin euro manevi tazminat ödeme cezasına çarptırıldı. Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ koalisyonu, sert tepki gösterdikleri AİHM’in kararını temyiz edeceklerini açıklarken, Vatikan ise yorum yapmamayı tercih etti.

Sağcılar çok kızdı
Soile Lautsi, iki çocuğunun eğitim gördüğü Padova’daki bir lisedeki çarmıha gerilmiş İsa figürlerinin, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğu iddiasıyla kaldırılmasını istemişti. 7 yıl önce İtalya’da açtığı davaları kaybeden Lautsi konuyu AİHM’e taşımıştı.

AİHM temyiz aşamasında da Lautsi’nin talebini haklı bulursa İtalyan hükümeti 6 ay içerisinde okullardaki çarmıha gerilmiş İsa figürlerini ve haç işaretlerini kaldırmak zorunda kalacak.

İtalya Eğitim Bakanı Mariastella Gelmini, sınıflardaki İsa figürü ve haçların din özgürlüğüyle çelişmediğini savunarak, “Sınıflarda çarmıha gerilmiş İsa figürü olması, Katolik olmak anlamına gelmiyor. Bu bizim geleneğimizin simgesi” dedi. Tarım Bakanı Luca Zaia ise “AİHM, Avrupa halklarının duygularını incitti. Hristiyanlık olmazsa Avrupa da olamaz” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.