İtfaiye: Yangın ihbarı 15-20 dakika sonra geldi

İtfaiye: Yangın ihbarı 15-20 dakika sonra geldi

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Aladağ'daki yurt yangınıyla ilgili raporda ekiplerin bir dakikada olay yerine gittiği ancak ihbarın 15-20 dakika sonra yapılması yüzünden geç kalındığı ifade edildi. Raporda 30 dakika ısıya dayanıklı olması gereken yangın merdiveni kapılarının PVC olduğundan da bahsedildi

08 Aralık 2016, Perşembe 12:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Adana'nın Aladağ ilçesinde özel öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığınca hazırlanan rapor ortaya çıktı. Yangının ne şekilde ve ne zaman ihbar edildiği, ekiplerin kurtarma ve yangın söndürme çalışmalarına ilişkin bilgiler aktarılan raporda, ihbar ve ekiplerin çıkış saati 19.24, olay yerine varış zamanı ise 19.25 olarak yer aldı. Raporda, yangın ihbarının, yangının çıkışından 15-20 dakika sonra geldiği belirtildi.

'YAYA OLARAK GELEN KİŞİ TARAFINDAN İHBAR EDİLDİ'

Raporda, yangının 29 Kasım 19.24 sıralarında Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı Aladağ itfaiye şubesine yaya olarak gelen kişi tarafından ihbar edildiği belirtilerek, ivedi bir şekilde arazözde bulunan iki personel ve başka bir araçtaki personelin olay yerine intikal ettiği ve bir dakika içinde olaya müdahalede bulundukları aktarıldı.

Olay yerinde 2 katlı binanın tamamen alevler içerisinde olduğunun görülmesi üzerine yangına hemen müdahale edildiği kaydedilen raporda, şu bilgilere yer verildi:

"Yangının binayı tamamen kapladığının görülmesi üzerine takviye kuvvet istenmiştir. Bölge Orman İşletmesine ait 2 arazöz ile maden işletmesine ait 2 arazöz takviye gelmiştir ayrıca Adana merkezimizde bulunan 1 CAN-KUR ve 1 arazöz ile 1 adet merdivenli araç ile yeteri kadar personelle ile toplamda 9 adet araçla olaya müdahale edilmiştir. Müdahale esnasında seyyar merdivenli aracımız ile H.T.Ç. tarafından binanın doğu cephe birinci katından 7 öğrenci kurtarılarak aşağıya indirilmiş, diğer personelimizin arama kurtarma malzemesiyle 5 öğrencinin de atlamak suretiyle tahliyesi sağlanmıştır."

'İHBAR 15-20 DAKİKA SONRA  YAPILDI'

Raporda, yapılan incelemede bina içerisindeki ahşapların vernikli ve yapıştırmalı (slikonlu) olması nedeniyle ani yanıcı parlayıcı malzemelerin yangının hızlı bir şekilde çatıya kadar kısa sürede yayılmasına yol açtığı belirtildi. İhbarın yangın başlangıcından muhtemelen 15-20 dakika sonra yapıldığının değerlendirildiği raporda, şunlar kaydedildi:

"Yangın hızlı bir şekilde çatıya kadar sirayet etmiş olup, çatının tavan kısmının beton olmayıp vernikli ahşaptan olmasından dolayı ani ve hızlı bir şekilde alev aldığı değerlendirilmektedir. Daha sonra yapılan incelemelerde, zemin katta bulunan yemekhane ve mevcut odalardaki pencerelerde demir parmaklıkların olduğundan dolayı öğrencilerin yukarı katlara kaçarak toplanabilecekleri değerlendirilmiştir. Birinci ve ikinci kat koridorlarından yangın merdivenine çıkış kapılarının, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğinin 50. maddesinin (b) fıkrası gereği 'İç koridora açılan kapıların yangına karşı en az 30 dakika dayanıklı olması ve kendiliğinden kapatan düzenekleriyle donatılması gerekir' denilmesine rağmen (panik bağlı kapı) olması gerekirken, PVC plastik kapı olduğu ve bu kapıların ısınmadan dolayı yanarak genleşip açılmadığı değerlendirilmektedir ayrıca kapı üzerinde anahtar bulunmadığı tespit edildi."

YURT MÜDÜRÜ İTFAİYEYİ SUÇLAMIAŞTI

6 yaşındaki kızı Sare Betül Genç'i kaybeden yurt müdürü Cuma Ali Genç, Aladağ Cumhuriyet Savcısına verdiği ifadedede üzerine atılı "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçlamasını kabul etmediğinin altını çizerek, itfaiyeyi suçlamış ve şunları söylemişti:

"Olay itfaiyenin tamamen bu konudaki yetersizliğinden ve itfaiye aracının merdivenli müdahale aracının bulunmamasından, merdivenlerinin üçüncü kata yetişecek şekilde uzun olmamasından, itfaiye görevlilerinin yeterli donanıma sahip olmamasından kaynaklanmıştır. Eğer yukarıdaki müdahaleler yapılabilseydi bütün öğrencilerin kurtarılabileceğini düşünüyorum.

Benim bildiğim kadarıyla yurdun girişinin üst katında ölen kimse olmamıştır. Yangın sırasında üçüncü katta bulunan öğrencilerden yangın merdivenine yönelen kimse de olmamıştır. Ben çocukların yönelmek için fırsatlarının olmadığını düşünüyorum. Yangın ve duman birden bastırdığından belleticiler dahi üçüncü kata çıkamamıştır. Ben bu şekilde düşünüyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum."

İTFAİYE ARAÇLARININ GEÇİŞİ KAMERAYA YANSIMIŞTI

Aladağ'da 29 Kasım günü itfaiye araçlarının yangın ihbarının ardından özel öğrenci yurduna doğru gidişi, yurda yaklaşık 500 metre uzaklıktaki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansımıştı.

Saati bir saat geride olan güvenlik kamerası, ilk itfaiye aracının iş yeri önünden 18:24'te (19:24) geçişini, ikinci itfaiye aracının 18:27'de (19:27) kameranın görüş açısındaki su dolum vanası önünde bekleyip 18:34'te (19:34) buradan hareket edişini kaydetmişti.

Kameraya, itfaiye araçlarının belirli aralıklarla su vanası önüne gelişleri ve yangın mahalline gidişleri de yansımıştı.

Takviye olarak gelen bir itfaiye aracının geçişi ise ilçe girişindeki bir akaryakıt istasyonunun kamerasınca kaydedilmişti.

Adana'nın Aladağ ilçesinde, 29 Kasım'da özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt müdürünün 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetmiş, 24 kişi yaralanmıştı.

AA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çankırı beyaza büründü