İyi huylu prostat büyümesi nedir? Nasıl tedavi edilir? Prostat büyümesini azaltan besinler

İyi huylu prostat büyümesi, ileri yaştaki erkeklerin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Prostat büyümesinde genetik faktörler rol oynadığı kadar kişinin beslenme düzeni de etkili. Fitoterapinin yan etki riski uzmanları tarafından kullanılması durumunda yok denecek kadar az olduğunu belirten Farmakoloji ve Fitoterapi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Iraz “Her iyi huylu prostat büyümesi olan hastanın fitoterapi seçeneği kullanmasında fayda vardır” dedi. İşte iyi huylu prostat büyümesinin nedenleri ve prostat büyümesini azaltan besinler.

28 Mayıs 2020, Perşembe 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Prostat hastalarında ameliyatsız çözüm var mı?

Prostat hastalarında ameliyatsız çözüm var mı?

İyi huylu prostat büyümesi kırklı yaşlardan sonra erkeklerin büyük çoğunluğunun başına gelen önemli bir sağlık problem. Önce kimseye ifade edemedikleri sonra “Prostatım var!” deyip geçiştirmeye çalıştıkları problem. Tedavide önce ilaçlarla çözüm aransa da iyi huylu prostat büyümesi hastalarında sonunda ve kesin tedavi diye sunulan ameliyat yapılıyor. Prostat ameliyatlarının idrarını tutamamak gibi ciddi bezen geri dönüşsüz olan komplikasyonları var. Oysa, prostat hastalarının ameliyat olmadan önce yüzde 70-80 başarı şansı olan fitoterapi ile tedavi seçeneği de var.

Öncelikle prostat büyümesinin iyi huylu mu? Yoksa, kötü huylu mu (kanser mi?) olduğu ayırt edilmelidir.

İyi huylu prostat büyümesi BPH nedir?

Prostat idrar kesesine bitişik olarak hemen altında yer alan içinden üretra ve meni kanalının son kısmının geçtiği organ. Sadece erkeklerde bulunur. Prostat temel olarak bir salgı bezi. Meni içinde bulunan bir sıvı salgılar. Prostat bezi normalde iri bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat hacmi hacmi 15 ile 25 mililitre arasında. Yaşlandıkça prostat da yavaş yavaş büyür. Prostat bezi büyümesine bağlı olarak zamanla prostat içinden geçen idrar kanalı tıkanmaya başlar.

İyi huylu prostat büyümesi kanser değildir. Tedavi edilmese bile kansere dönüşmez. Ancak kanser ve BPH birlikte gelişebilir.


Yaş ile prostat büyümesi arasındaki ilişki

Yaş ile prostat büyümesi arasındaki ilişki

İyi huylu prostat büyümesi (BPH)’nin görülme sıklığı yaşla birlikte belirgin olarak artar. İyi huylu prostat büyümesi kırklı yaşlarda yüzde 8, altmışlı yaşlarda % 50 ve doksanlı yaşlarda ise yüzde 80 oranında görülmektedir. Dolayısıyla yaş prostat büyümesi için önemli bir risk faktörü. Prostatın hacminin büyümesi alt idrar yolunda daralma ve tıkanmaya neden olur. Maalesef modern tıp tedavi için çoğunlukla cerrahi öneriyor. Oysa fitoterapi de önemli bir tedavi seçeneği.

İyi huylu prostat büyümesinin sebebi genetik mi?

İyi huylu prostat büyümesinin sebebinin genetik olduğunu söylemek zor olsa da, yapılan bilimsel çalışmalar 60 yaşından önce prostat büyümesi nedeniyle ameliyat olan hastaların erkek yakınlarında prostat büyümesinin 4-6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Dolayısı ile ailesinde prostat büyümesi olan erkeklerin düzenli kontrol yaptırmaları ve erken tedbir almaları gerekiyor.

Beslenmenin iyi huylu prostat büyümesi ile ilişkisi var mı?

Beslenme ile prostat büyümesi arasında kesin ilişki kurmak zor. Buna rağmen, yüksek enerjili besinler ve ona uygun protein alımı, kırmızı et, yağ, süt ve süt ürünleri, tahıllar, ekmek, kümes hayvanları, nişasta, iyi huylu prostat büyümesi ve buna bağlı ameliyat riskini artırıyor.

Bunun yanında sebze ve meyveler, çoklu doymamış yağ asitleri, linoleik asit ve D vitamini iyi huylu prostat büyümesi riskini azaltıyor. Ayrıca, E vitamini, likopen, selenyum ve karoten tüketimi prostat büyümesinin azaltıyor.

Düzenli yapılan fiziksel aktivite ve egzersizler prostat büyümesi ve buna bağlı ameliyat riskini azaltır.

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri

İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri

 • Prostatın idrar kesesi çıkışında idrar kanalını çepeçevre sarıyor olması nedeniyle iyi huylu prostat büyümesi (BPH)’ın tüm bulguları idrarın depolanması ve özellikle atılması (işeme) ile ilgilidir. Çünkü prostata büyüdükçe idrar kanalı daralır ve tıkanır.
 • Prostat belirtileri hafif veya ileri düzeyde olabilir. Hafif belirtilerde doktorlar tarafından çoğu zaman herhangi bir tedavi önerilmeyebilir. Prostat belirtileri bazen çok rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

İyi huylu prostat büyüme ile ilişkili belirtiler idrar yapmayı değişik yollarla etkileyebilir. Mesane (idrar kesesi)de idrarın depolanması, idrar yapma işlemi (işeme) ve işeme sonrası hisler şeklinde üç farklı aşamada şikayetler oluşabilir.

Depolama belirtileri

Normal bir mesane ortalama 400 cc depolama kapasitesine sahip. İşeme sonrasında idrarın hemen hepsini dışarı atar.

Kesede kalan idrara rezidüel idrar denilir. Prostat büyümesinde işeme sonrası kalan rezidüel idrar miktarı sürekli artar.

Bu nedenle böbreklerden süzülüp gelen az miktar idrarla kese kısa sürede dolar ve işeme isteği ortaya çıkar.


İdrar kesesi hızla dolarsa neler olur?

İdrar kesesi hızla dolarsa neler olur?

 • Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı
 • Gece idrar yapmak için bir veya birçok kez uyanma
 • Ani idrar yapma ihtiyacı ve işeme ihtiyacını erteleyememe
 • İdrar kaçırma

İdrar yapma işlemi esnasındaki belirtiler

 • İdrar yapmaya hemen başlayamama, bekleme
 • İdrar akım hızının azalması
 • İdrarda çatallanma ve dağınık idrar akımı
 • Kesik kesik idrar yapma
 • İdrar yapabilmek için ıkınma ihtiyacı
 • İdrardaki yavaş akım nedeniyle işemenin uzun sürmesi

İşeme sonrası belirtiler

 • İdrar kesesinin tam boşalmadığı hissi
 • İşeme sonrası istemsiz idrar kaçırma ve çamaşır kirlenmesi

Bu şikayetlerle müracaat eden hastaların çoğu iyi huylu prostat büyümesi (BPH) tanısı almaktadır. Bu tanı üroloji kliniklerinde en sık konulan tanı.

Sık idrara çıkma ve ani idrar yapma isteği hastaların sosyal yaşantısını olumsuz etkiler. Bazı hastalar ev dışına çıkıp sosyalleşemezler. Yakında tuvaletin olmadığı bir yerde bulunmaktan endişe ederler. Gece idrar yapmak için sık uyandıkları ve yeterince uyuyamadıkları için enerji seviyeleri düşer, gündüz uyuklamaları artar. Günlük aktiviteleri yapmakta zorlanırlar.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Mayıs 2020 )