İyileşen Covid-19 hastaları arasında nasıl yeniden corona virüs kapabiliyor?

Güney Kore'deki corona virüs hastalarının iyileştikten sonra yeniden corona virüse yakalanmadı, endişe yaratmaya başladı. Peki iyileşen Covid-19 hastaları arasında 'yeniden aktifleşen' vakalar neden artıyor?

16 Nisan 2020, Perşembe 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Güney Kore'de iyileştikten sonra corona virüs testlerinde yeniden pozitif çıkan eski Covid-19 hastalarının sayısının artışı endişe yaratıyor. Euronews'in haberine göre, Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi perşembe günü itibariyle tedavisi tamamlanan ve iyileşen 141 Covid-19 hastasına yapılan testlerin yeniden pozitif çıktığını duyurdu.

Merkez, sayıları artan yeniden pozitif vakaların sebebini yeniden enfekte olmak, hastalığın nüksetmesi ve testlerdeki hatalarda arıyor.

Düşük bir olasılık olarak görülüyor

Düşük bir olasılık olarak görülüyor

İyileşen hastaların yeniden enfekte olması, pek çok uzman ve Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre düşük bir olasılık.

2 ihtimal var

Uzmanlar daha çok hastalığın nüksetmesi ya da virüsün vücudun bazı bölgelerinde uyur durumda bulunması ihtimali üzerinde duruyorlar. Bir ihtimal de söz konusu hastaların bağışıklık sisteminin oldukça güçsüz olması.

Hastalığın nüksetme olasılığı, salgının durdurulması aşamasında yeni zorlukları beraberinde getirmesi nedeniyle en korkulan senaryo.

Güney Koreli sağlık yetkilileri henüz 'yeniden aktifleşen' hastaların virüsü yaydığı bir vakaya rastlamadı, ancak böyle bir bulaşıcılık kanıtlanırsa çok büyük bir sorun olacağına işaret ediyorlar.

Testlerdeki hata payı

Testlerdeki hata payı

Güney Kore, 48 saat içinde yapılan 2 testte de negatif sonuç veren kişileri sağlıklı kabul ediyor.

Ülkede uygulanan PCR testlerin hata payı ise yüzde 5. Bu nedenle yanlış negatif veya yanlış pozitif vakaların yüzde 2 ila 5 arasında olduğu tahmin ediliyor.


Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, aynı zamanda hassas testlerin virüsün küçük, potansiyel olarak zararsız seviyelerinin de iyileşmiş hastaların pozitif çıkmasına neden olabilme ihtimali üzerinde duruyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gözlük kullananlar koronavirüse 3 kat daha az yakalanıyor