İyileştiren suya 40 milyon dolar yatırdı!

Daha önce yurtdışındaki bir fuarda kızdığı için "yerli Ferrari" Etox'u üreten işadamı Ercan Malkoç, bu kez memleketi Kırşehir'de şifa bulduğu suya 40 milyon dolarlık yatırım yapıyor

26 Ekim 2010, Salı 11:10
A A
İyileştiren suya 40 milyon dolar yatırdı!

Tatil için gittiği memleketinde termal suyun bazı hastalıklarını iyileştirdiğini fark eden iş adamı Ercan Malkoç, 40 milyon dolarlık yatırımla memleketi Kırşehir’e termal otel yaptırıyor.

Arteks İnşaat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, iş yaşamını Ankara’da sürdürdüğünü, 5 yıl önce tatil için geldiği memleketi Kırşehir’de yeraltından çıkan termal suyun faydalarına bizzat tanık olduğunu belirtti.

Mantar hastalığı ve mide rahatsızlığı bulunduğunu, termal otelde tatil yaptıktan sonra her iki şikayetinin de ortadan kalktığını fark eden Malkoç, "Memleketim olmasına rağmen Kırşehir’de çıkan termal suyun sağlık için bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum. Bunu bizzat yaşayınca bu nimetten tüm insanların faydalanmasını istedim. Bu olaydan birkaç ay sonra bölgeye yatırım kararı aldık" dedi.

Kent merkezinde çıkan suyu tahlile gönderdiklerini ve suyun faydaları ile ilgili uzman görüşü aldıklarını ifade eden Malkoç, suyun romatizma, mide, mantar, eklem ve kemik rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olduğuna inanıldığını kaydetti.

Yerin 450 metre altından 49 derece sıcaklıkta çıkardıkları termal suyu 2 derecelik bir soğuma ile otele ulaştırdıklarını dile getiren Malkoç, suyun hem banyo yapma, hem buharından faydalanma ve hem de içilebilme özelliğine sahip olduğunu vurguladı.

-TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TERMAL TESİSİ-

Araştırma çalışmalarını tamamladıktan sonra hemen proje çalışmalarına başladıklarını dile getiren Malkoç, şu bilgileri verdi:
"Ortaklarım ile birlikte yatırım kararı aldıktan sonra yer arayışına girdik. O dönemde Kırşehir Belediyesi’nden yatırım ve istihdam şartı ile Akbayır bölgesindeki yaklaşık 300 dönümlük araziyi aldık. Bu bölgenin bir tarafı şehre hakim bir noktada bulunuyor, diğer tarafı ise ormanlık alana bakıyor. Otelin, 1. katı da 22. katı da aynı manzaraya sahip olacak. Tesisimiz, tamamlandığında sahip olduğu arazi bakımından Türkiye’nin ve hatta belki de Ortadoğu’nun en büyük termal tesisi olacak. Kırşehir, Anadolu’nun ortasında ulaşım imkanları açısından elverişli bir konumda bulunuyor. Bu imkanı da iyi değerlendirerek insanları buraya çekmeyi hedefliyoruz."

İnşaatına yaklaşık 3 yıl önce başladıkları tesisi gelecek yıl ortalarında hizmete açmayı planladıklarını bildiren Malkoç, tesis için toplam 40 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti.

-JAPONLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR-

Termal tesisin projesinin de özel olduğunu, şimdiden yabancıların ilgi göstermeye başladığını ifade eden Malkoç, şöyle devam etti:
"Kırşehir, Kapadokya’nın giriş kapısı olarak kabul ediliyor. Burada bulunan Japon Kültür Merkezi nedeniyle Japonların buraya özel bir ilgisi var. Japonlar başta olmak üzere Koreliler ile görüşmelerimiz sürüyor. Tesis açıldığında buralardan çok sayıda turist bekliyoruz. 220 odalı 570 yatak kapasiteli tesisimizde, termal havuzlar, spa merkezleri, devre mülkler, açık ve kapalı havuzlar, masaj salonları, çamur banyoları ve kongre merkezi gibi bölümler bulunacak. Otelin arka kısmında, 49 yıllığına bize tahsis edilen 2 bin dönümlük orman arazisinde spor tesisleri oluşturacağız. Bu bölgede yabani hayvanların bulunduğu küçük bir safari bölgesi yapacağız. Sıcak su şelalesi ile konuklarımıza açık havada, kar yağarken, eksi 20 derecede bile havuz keyfi yaşatacağız. Misafirlerimiz, termal turizm alanında birçok ilki bizimle yaşayacak."

FUARDA FERRARİ'YE YAKLAŞTIRILMAYINCA TÜRKİYE'NİN FERRARİSİ'Nİ YAPTI!

Ankara’da yaşayan Kırşehirli işadamı Ercan Malkoç'un adı 2007 yılında "Türk yapımı Ferrari" haberiyle gündeme gelmişti. Malkoç, yurt dışında düzenlenen fuarlarda spor otomobillere yaklaştırılmamasına kızarak yabancı marka spor otomobillere rakip olacak düzeyde bir otomobil üretmek için kolları sıvamıştı. 2 milyon dolar harcanan ve yapımı 24 ay süren Etox marka otomobil büyük yankı uyandırmıştı.

AA - Posta İnternet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.