İzledikçe gaza geleceksiniz: Borsa ve para konulu 10 film

Bu sıralar Bitvoin ve borsa ile ilgilenen ne kadar çok insan var değil mi etrafınızda? Tabiri caizse siz de ara ara gaza geliyorsunuz ancak bir türlü ciddi adımlar atamıyorsunuz. O zaman size borsanın başrolde olduğu bir film izlemenizi öneriyoruz. Borsanın ana tema olduğu filmlerde heyecan daima had safhadadır. İşte, izledikçe gaza geleceğiniz borsa ve para konulu 10 film.

13 Nisan 2021, Salı 14:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
10. Wall Street (1987)

10. Wall Street (1987)

1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko (filmdeki performansıyla Oscar Ödülü kazanan Michael Douglas) tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir...


 9. Borsa: Para Asla Uyumaz (2010)

9. Borsa: Para Asla Uyumaz (2010)

Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır: Gelmekte gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmak.

8. Other People's Money (1991)

8. Other People's Money (1991)

Şirketini kaptırmamak için elinden geleni yapan bir adamın neşeli öyküsü.

7. The Wolf Of Wall Street (2014)

7. The Wolf Of Wall Street (2014)

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90'ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir.

 6. Money Monster (2016)

6. Money Monster (2016)

Son yıllarda, kameranın arkasında hayata geçirdiği projeler sayesinde en az kamera önündeki kadar adından söz ettiren usta oyuncu Jodie Foster, son olarak Kukla filmiyle eleştirmenlerden geçer not almayı başarmıştı. Foster'ın yeni filmiyse, televizyondan borsa tüyoları veren bir Wall Street simsarının hayatını perdeye taşıyacak. Mal varlığını kaybeden bir izleyicisinin tuzağına düşen Lee, bu defa ilginç bir belanın yamacına sürüklenecek. Filmin başrollerinde George Clooney ile Julia Roberts yer alıyor. Gerçek zamanlı bu gerilim filminde, George Clooney ve Julia Roberts finans televizyonu sunucusu Lee Gates ve yapımcısı Patty Fenn'i canlandırıyorlar.


 5. Boiler Room (2000)

5. Boiler Room (2000)

Başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketindeki hızlı yükselişini anlatan ilginç bir yapım.


4. The Wizard Of Lies (2014)

4. The Wizard Of Lies (2014)

HBO'da ekrana gelmesi planlanan TV filmi The Wizard of Lies, ABD'nin en büyük mali dolandırıcısı kabul edilen Bernie Madoff'un hayat hikayesini konu alıyor. TV filminin başrollerinde usta oyuncu Robert de Niro ve Michelle Pfeiffer yer alıyor.


3. Margin Call (2011)

3. Margin Call (2011)

Bankanın üst düzey yöneticileri, çalışanları işten çıkartarak krizi erteleyen geçici çözümlerle günü kurtarırken, düzensizliğin daha fazla yürümeyeceği de gün yüzüne çıkıyor. Üst düzey yönetici kademesi şimdi ahlaki bir çıkmazın eşiğinde, zira kendilerine güvenerek yatırım yapan müşterileri durumdan haberdar etmeleri gerekiyor. Fakat bu durumun büyük oyuncuların hiç hoşuna gitmeyeceği aşikar.

 2. Equity (2016)

2. Equity (2016)

Kadın odaklı ilk Wall Street filmi olan Equity, üst düzey yatırım bankacısı olan Naomi Bishop’un hırslarını ve bu yolda başından geçenleri konu alır. Onun büyük paralardan gelen büyük güç dünyası zalimlik ve acımasızlıktan ibarettir. Tartışmalı bir IPO bu gücün kırılgan dengelerini tehdit ettiğinde Naomi, kendisini bir web skandalı ve aldatmacasına bulaşmış olarak bulur.  

1. The Big Short (2016)

1. The Big Short (2016)

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aksiyon sinemasının en tehlikeli sürücüsü belli oldu