İzlerken dünyayı gezeceğiniz seyahat belgeselleri

Pandemi kapsamında 17 günlük bir kapanma kararı alınınca yeniden evlere döndük ve evde kaldığımız zamanı nasıl daha faydalı ve keyifli geçiririz diye düşünür olduk. Biz Neredekal.com editörleri de bu karantinada izleyebileceğiniz hatta belki de gelecek tatiliniz için ilham alacağınız 7 belgeseli sizler için derledik. Mısırlar da hazırsa başlayalım!

05 Mayıs 2021, Çarşamba 09:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Pedal the World (2015)

1 – Pedal the World (2015)

Tam bir sene boyunca 22 ülkeyi bisikletle gezen, gezerken de yaşadıklarını kaydeden Felix Starck’ın yolculuğuna ortak olacağınız bir yapım Pedal the World. Her ne kadar IMDB gibi mecralarda çok yukarılarda göremesek de tek bölüm olması nedeniyle bir şans verilebilir diye düşünüyoruz. Zira, işinden istifa edip hayatın anlamını bulmak adına yollara düşen bu gencin hikayesi birçoğunuza ilham olacak. 

2 – Expedition Happiness (2017)

2 – Expedition Happiness (2017)

Biraz önce de bahsettiğimiz tutkulu gezgin Felix Starck bu sefer bir Amerika turunda. Fakat bu sefer yalnız değil; müzisyen kız arkadaşı, köpekleri ve eski bir otel otobüsüyle beraber! Bisikletten karavana terfi eden gezginimiz, yine tek bölümlük olan bu belgeselde karavanın yapım aşamalarından da bahsetmiş. Vlog tadında ilerleyen bir belgesel olması ise çiftin yolculuğuna samimi bir bakış açısı katıyor. 

3 – David Attenborough – A Life On Our Planet (2020)

3 – David Attenborough – A Life On Our Planet (2020)

“Gezegenimizden Bir Yaşam” belgesel tutkunlarının oldukça aşina olduğu David Attenborough’un anlatıcılığını üstlendiği bir doğa belgeseli. Tüm dünyada yaşanan doğa tahribatı ve iklim değişikliği gibi önemli konulardan bahseden Attenborough, bazı çözüm öneriyle de bilinç kazandırıyor. 1 saat 23 dakika gibi bir sürede de kısa ve öz bir tatta her şey anlatılıyor. 

4 – Mountain (2017)

4 – Mountain (2017)

Klasik müzikle ruhunuzu dinlendirirken bir yandan da zirvelerden izlediğiniz görsel şölenle içinizi neşelendiren cinsten bir yapım “Dağ”. Üstelik bu muhteşem görüntülerin pek çoğunun sahibi bir Türk! Kendisi bu belgesel ile bir ödül de kazanmış olan dağcı ve fotoğrafçı Renan Öztürk. Yönetmen koltuğundaki ödüllü Jennifer Peedom’un, Mountain’den bir önceki belgeseli Sherpa’yı da izlemenizi şiddetle öneririz. Doğa ve insan arasındaki ilişkiyi konu alan Sherpa, Everest’in heyecan verici atmosferinde geçiyor. 

5 – Jack Whitehall: Travels with My Father (2017)

5 – Jack Whitehall: Travels with My Father (2017)

Komedi ve seyahatin keyifli bir birleşimi olan bu seri, birbirleriyle tamamen zıt bir baba-oğulun ilişkisine de yakından bakıyor. Jack Whitehall’un komedi yeteneğinden midir yoksa aralarında yaşanan çekişmelerden mi bilinmez ama gezerken eğlenmek tam da bu olsa gerek! 

6 – Paul Hollywood’un Büyük Avrupa Gezisi (2017)

6 – Paul Hollywood’un Büyük Avrupa Gezisi (2017)

Otomobil aşığı ünlü bir şef olan Paul Hollywood’un, Avrupa’nın otomobilleriyle ünlü ülkelerine yaptığı yolculuğu konu alan belgesel eğlenceli bir havaya sahip. Fransa, İtalya ve Almanya’yı gezerken otomobillerini inceliyor ve neredeyse her türden aracı kullanıyor. Siz de keyifli bir Avrupa turuna ortak olmuş oluyorsunuz bu sayede. 

7 – The Kindness Diaries (2017)

7 – The Kindness Diaries (2017)

İki kişilik eski tip bir motosikletle dünyayı gezen Leon Logotheis’in hikayesine konuk olacağınız bir belgesel ile listemizin sonuna geldik. Türkçe’ye “İyilik Günlükleri” olarak çevrilen yapımda Logotheis’in başına gelenler, yerlilerin yardımseverliği içinizde bir umut ışığı yakacak. 

Keyifli ve sağlıklı günlerde #öncetürkiyeyikeşfet ‘mek dileğiyle!

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tunceli'nin saklı cenneti Gemici Vadisi eşsiz manzarasıyla büyülüyor